Ah İstanbul benimsin!

11:41:00 Merve Sevim 11 Yorum

“Ah İstanbul benimsin!”
Bu şehir erkeğine sadece onun olduğunu hissettiren ve fakat başka erkeklere de aynı aşkı tattıran bir kadına benziyor.
İstanbul gerçekte benim!
Bu şehir kimin?
Acaba herkesin bir İstanbul’u mu var?
...İçiçe geçmiş bir şehri mi yaşıyoruz?
Herkesin bir şehri, herkesin bir ACZ’i var bu alemde.. 
Tarık Tufan

11 yorum:

 1. Öğretmenim! benden küçüksün ama mesleğine saygı duyarım, İstanbula da aşık olabilirsin,bende öyleydim bir zamanlar.. Anımsattığın şiirde eskiden yazılmış bir şiir,İstanbul kaybetti istanbul olduğunu,190 km bir başından bir ucuna Kadıköy-İst.boğazının etrafında kalan yeler tamam da,haricine istanbul diyesim gelmiyor.Siyasi iktidarların rant kapıları olmuş, Şimdide 3 ncü boğaz Körüsü ile orman ve yeşil alanların 2.5 milyon ağaçın kesileceğini hesaba katarasak 10 yıla varmaz,yaşanmaz bir şehir olacakatır,şimdiki düzen zihniyet,yönetim devam ettikçe.)
  Paylaşımın için teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 2. teşekkür ederim "öğretmenim" kelimesini duyunca bile mutlu oluyorum :) ben istanbul'a henüz doyamadım.2. yılım burada ve şimdilik kötülüklerinden az çok haberdar olsam da genel itibari ile harika bir yer gözümde :) bakalım ne kadar bu güzelliğini korur. ama sanırım denizi,manzaraları,tarihi yerleri hep aynı güzellikte kalacak gözümde :)

  YanıtlaSil
 3. İlk yorumumu acele yazdım bazı harf noksanlıklarım var özür diliyorum=))
  Tatlım! istanbul güzel bir şehir kuşkusuz.İlk gördüğünde vurulur kalırsın.Bu tutku yıllarca devam edebilir.
  En az 20 ülke gezdim O kadar Güzel,Temiz varoşsuz!insanın ruhunu dinlendiren yerleşim yerleri varki,insanın
  ayrılası gelmiyor.. Mesala Malmo (isveç) Lindau (almanya) insan hayran kalıyor o natur güzelliklerin karşısında;
  Betonlaşma diye birehvam yok göremezsin.Zaten yasalar izin vermiyor tabiyatı(Doğayı) koruyorlar. TR deki gibi İst.her
  boşluğa APt.dikmek mümkün değil...
  Ben.Güney Almanya'da yım, STG-Bad-cannstatt Necar nehri (tuna'nın kolu) kenarında bir şehir-nehir gemileri
  çalışyor görsellik super her yer orman.Karşımda (Whilheima)Dünyanın 3.ncü büyük hayvanat bahçesi,yer altı Deniz
  akvaryumları,10 binlerece kapalı botanik bahçeler. Gezip görebilmek üç gün sürüyor..vede ulaşım enfes.. 7 hatta
  çalışan (metro -S- bahn).13 hatta çalış -U- bahn (tranway) TR de İki defa Mecidiyeköyde Metrobüse bindim,canım
  çıkacak sandım ne o rezalet, istanbula reva görülen vasıfsız yönecilerin hükmettiği bir varoş görünümü veriyor. Bereket tarihi dokusuna dokunmuyorlar ama zamanla onu da kadledecekler.
  Merevecim bunları anlatmamın amacı kabuk kırmak falan değil,aslında İST.hayran oluşunu nedenini sorgulamandır.Aşık olunacak Dünyada benzeri olmayan meropol'da dediğim gibi bir bölümü,Kadıköy-Boğazın iki yakası ve yakın etrafı..
  Tabzon da çok güzel yer.Dağların bittiği yerde başlıyor.Klasik güzelliği var mesala...
  Benim doğduğum yerde çok güzel -Bandırma-ama beton yığını...
  sevgiler..

  YanıtlaSil
 4. vayy :D yorum harikaa olmuş.. çok heves ettim bahsettiğin yerleri şimdi gidip göresim geldii.bulunduğun anın mekanın kıymetini bil tanıdını çıkar diyim bari ben de :D yurt dışı eğitimi için uğraşıyorum ben de bunun için dil lazım kursa gidiyorum mesela bu yorumdan sonra daha da bir hevesle gideceğim :D çünkü benim de hayallerimden birisi bu..gidebildiğim kadar çok ülke gezmek..ama dışarlarda tanıdık olması bazen çok şart :( tekrar imrendiğimi belirtiyim :)

  YanıtlaSil
 5. Nida'cım yorumlarınız taktire beyan edilir muhtemel siz gezmiş dolaşmış okumuş kültürlü insansınız. Fakat bazı şeyler gezmek görmekle olmuyor çok güzel örnekler vererek bizleri aydınlattığın için ayrıca teşekkür ederim ama şu cümleni şiddetle kınıyorum " şimdiki düzen zihniyet,yönetim devam ettikçe.)" diye bir cümleniz var lütfen aklı selim konuşalım İstanbul burası hem ağlıyoruz yol trafik ulaşım iş metropol hastane sağlık okul eğitim üniversite vs. vs. vs. hem istiyoruz hem bağırıyoruz hem ağlıyoruz .. güzelim Türkiye nin 70 milyon nüfusu var bu bildiğimiz rakam. Peki ya İstanbul'un nüfusu ? yaklaşık 15 milyon civarı .. yazın 18 hatta 19 milyonu bulabiliyor bu demek oluyor ki Türkiye’nin yaklaşık %25 ine tekamül ediyor. Türkiye’nin nüfusu Avrupa da kaç ülkenin nüfusuna bedel araştırılmalı ..Mesela Sen örnek vermişsin İsveç toplam nüfus : 10 milyon civarı Almanya ile örmek vermişsin toplam nüfus 82 milyon civarı en büyük şehri Berlin. Peki Berlin nüfusu ? söyleyeyim yaklaşık 6 milyon ikinci büyük şehri Hamburg peki nüfusu ? söyleyeyim yaklaşık 2 milyon , bunlar ayrıca Almanya ‘nın en gözde olan şehirleri , dikkatini çekerim bizim ülkemiz dede saydıklarının hemen hemen hepsi var Tek İstanbul'da araman yalnış olur. Bilmelisin ki bundan önceki iktidarların çalışmaları ile bu iktidarın çalışmaları arasında %100 lük fark var . Beğenmediğin metrobüs olmadan önce Avcılar – Kadıköy tıklım tıklım 2,5 saat te zor varıyordun , taksim – levent metro daha sayamadığım bir sürü ulaşım bilmiyorsan bir araştır , tabiki 3.köprü lazım ağlıyoruz yapıyorlar kötü oluyorlar , tabiki güzel yerlerde lazım yokmu var panaroma , miniatürk , saraylar , sayamadığım dahası görsel doğa emirgan , ozaman sadece İstnbul'a İstanbul olarak bakmamalı deniz istiyorsan Antalya , Bodrum yeşillik rahatlamak doğa huzur Trabzon , Samsun , tarihi turistlik Bursa ve sayamadığım dahası .. Dünyanın 34. büyük ekonomiye sahip şehri, belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre Avrupa'nın en yüksek nüfusa sahip şehridir İstanbul . Metrobüse binmişsin rahat edememişsin , bu çok normal bu rahatsızlık ulaşım lamı sadece bizim insanımızda bazen tuhaf görgüsüz ne istediğini bilmeyen ama hep isteyen .. başka yerin iyi ulaşımından örnek vermişsin rahat ulaşım istiyorsan rahat şehirde yaşamalısın burası İSTANBUL .. Japonyada , çin dünyanın teknolojik şehirleri trene vs. araçlara sığmıyorlar heeee nüfusmu milyarlar tabi ki normal  Burası İstanbul Mega KENT ….. " şimdiki düzen zihniyet,yönetim devam ettikçe.)" İle alakası yok yani şimdi ki düzen olmasaydı vay haline nüfus her geçen gün artıyor …. Ama bizler nankörüz hep hükümet hep hükümet önce aynaya bakmak lazım . elin kanasa hükümet diyoruz .. ahh ahhh :) kal sağlıcakla yazdıklarımı üstüne alınma genel olarak hep böyleyiz biz .. Merve cime buradan da selamlar :)

  YanıtlaSil
 6. merak :D baya etkilenmişsin Nida'nın yorumundan belli.. oku oku bitiremedim yorumunu..selamını aldım tşkler. ama burda bana yorum yapmak düşmez artık :D zaten Nida da bu kadar derin anlamda söylememiştir eminim, senin gibi düşündüğümüzde evet haklısın İstanbul böyle bir yer ve burda yaşıyoruz biz diyebilirim ancak :)

  YanıtlaSil
 7. Anlattıkları yazdıklaı yalnış şeyler , düzeltmek istedim söyledikelri yerler güzel olabilir ama bizim TR mizdede kendine has güzellikleri var başka ülkelerde olmayan , her ülkenin kendine özgü güzelliklri olabilir ama Nida dierlerni ballandıra ballandıra anlatıp bizim ülkemizede zihniyet kelimesi ile kötüleyip durması ağrıma gitti önce kendi zihnine bakmalı insan ... Yoksa asla etkilenmedim ...

  YanıtlaSil
 8. o konuda ben de ülkemi memleketimi hiç bir yerin en kıymetlisine değişmem, haklısın tabi.. hem ne olursa olsun değil zaten ülkemizn değeri güzellikleri ortada, isteyen kıymetiini bilir isteyen bilmez.. ama her ülkede olduğu gibi bizimkinde de hatalar yanlış şeyler var olmaması anormal olurdu zaten..:)

  YanıtlaSil
 9. istanbula asik olmak.. onu uzaktan sevmek....
  bunu en iyi ben anlayabilirim sanirim...

  YanıtlaSil
 10. :( ben hiç ülkemden uzak kalmadım,şehir değiştirmek bile bazen üzüntü verirken sen ülkenden uzaksın.. inşallah,sürekli buraya yerleştiğin zamanları da görürsün canım..

  YanıtlaSil
 11. gün gelir sen de uçarsun uzak diyarlaraa , dönemek istersin ama dönemezsin , hayat seni bağlamıştır çünkü o limana , döndüğünde ise herşeyin çok değiştiğini farkedersin , yoktur artık sokağındaki o bakkal sevdiğin o ak sakallı dede kim bilir belkide değişmiştir sokağının ismi bile .....

  YanıtlaSil

sizi sevi_yorum :)