noktalama işaretlerinin dili

19:22:00 Merve Sevim 2 Yorum

Bir gün insan "virgül"ü kaybetti, o zaman zor ve uzun cümlelerden korkar oldu ve basit ifadeler kullanmaya başladı. Cümleleri basitleşince, düşünceleri de basitleşti.

Bir başka gün ise "ünlem" işaretini kaybetti. Alçak bir sesle ve ses tonunu değiştirmeden konuşmaya başladı. Artık ne bir şeye kızıyor, ne de bir şeye seviniyordu. Hiçbir şey onda en ufak bir heyecan uyandırmıyordu.

Bir süre sonra da "soru işaretini" kaybetti ve artık soru sormaz oldu. Hiçbir şey ama hiçbir şey onu ilgilendirmiyordu. Ne kâinat, ne dünya ne kendisi umurundaydı.

Birkaç sene sonra "iki nokta üst üste" işaretini kaybetti ve davranış nedenlerini başkalarına açıklamaktan vazgeçti.

Ömrünün sonuna doğru elinde yalnız “tırnak işaretleri" kalmıştı. Kendine has tek düşüncesi yoktu. Yalnız başkalarının düşüncelerini tekrarlıyordu.


Sıra “nokta”ya geldiğinde düşünmeyi ve okumayı unutmuş vaziyetteydi...

2 yorum:

 1. güzel ve düsündüren bir yazi...

  YanıtlaSil
 2. kelimeler ve/veya cümleler arasındaki düzeni/uyumu kısaca "yazılı kağıt üstündeki trafiği" noktalama işaretleri sağlar.
  günlük hayata da uyarlanabilir :
  -komşunun kapıyı açmasını bekleme, hemen içeri girmeme olayı.işte virgülün önemi
  -misafirlikte belli bir satten sonra kalkma ,ziyarete son verme . nokta
  -kütüphanedeki öğrencinin ödevi için araştırma yapması.ilgi duyulan konuyu bilmeme insanda merak oluşturur ve ardından gerekli yanıtları sorularla bulmaya çalışır.buradaki işaretimiz ise --> ?

  YanıtlaSil

sizi sevi_yorum :)