ve kapanmayan avuç içimsin...

18:20:00 Merve Sevim 5 Yorum


Bir gün Mevlana eve girer ve hanımı ona sorar :
 Bu kadar aşıksin Mevlaya şükürler olsun , bu aşkı yaşayıp yaşatana peki bana ne kadar aşıksin der ;
Mevlana hanımına şöyle der ; sen benim Yaradandan ötürü , yaradılani sevişim , bir adım gelene on adım gidişimsin ve herkesi olduğu gibi kabul edişimsin . Sen benim bu günüme şükür ve yarınima dua edişim , azla yetinişim , çoğa göz dikmeyisimsin . Ve kapanmayan avuç içimsin ...5 yorum:

 1. Ne kadar mana içerikli sözler,Her cümle için bir kitap yazılır, Nur içinde yatsın Mevlâna Cellaleddin Rum-i "Mesnevi" den alıntı olduğunu tahmin ediyorum:)
  'Kapanmayan avuç içimsin'den kastı Üstat Mevlana'nın
  İnsanların yaşamları boyunca karşılaşacakları geleceklerinin tüm özeti avuç içindeki cizgilerde yazılıymış -bilgi-Levh-i Mahfuz'da. Avuç kapandığı zaman bazı bilinmezler noktalanıyor,yani kayboluş başlıyor....Acizhane ben böyle yorumluyorum:)Bu konuda sizinde duyumlarınız varsa bilmek isterim.)
  Kaleminize sağlık Merveciğim.:))

  YanıtlaSil
 2. Ben bu duayı her okuduğumda kadınlık gururum biraz daha okşanıyo.. Mevlana gibi birisi bile hanımına bu denli özel, kalpten dökülen sözler söyleyebiliyorken malesef çoğu erkek bunun birazını bile eşine gösteremiyor.:( Eğer Allahla bütünleşmek O'nu bulmak istiyorsa birisi (ki şayet Mevlanamız buna en güzel örnek ) bu yolun aileden sevgiden geçtiğini gösteriyor bizlere.. tabi her zaman ki gibi anlayana hesabı :)

  YanıtlaSil
 3. geçen facebook iletime yazmıştım bu sözü. harika bir söz cnm, böyle bir erkeğe sahipsek ne mutlu bize :)

  YanıtlaSil
 4. evet ben de ordan gördüm zaten :) böyle bir erkeğe şimdilik sahip değilsem de (kendim adına söylüyorum tabi) azimle istemeye devam ediyorum :D
  herkes için de temenni ediyorum...

  YanıtlaSil

sizi sevi_yorum :)