Tamam Yeni Yıl geldi de EeEee...

23:35:00 Merve Sevim 4 Yorum

   Bizim ülkemizde yılbaşı her yıl Aralık ayının 31. günü öğleden sonra başlayan ve 1 Ocak günü akşamı sona eren resmi tatil günüdür.Bu tatilin ve kutlamasının Hıristiyan dünyasının bayram olarak kabul ettiği Noel’le alâkası yoktur. Hıristiyanlar arasında Noel kutlamaları Hz. İsa’nın doğum tarihi olarak kabul edilen 25 Aralıkta başlar ve bir hafta devam eder. Dinî bir özellik taşır. Bizim için ise yılbaşı sadece bir takvim olayıdır, hiçbir dinî özelliği yoktur..Ama herşeyi olduğu gibi bunu da abartarak yaşıyoruz , sanki hiç tatil görmüyor sanki hiç bayram yaşamıyormuşuz gibi..Neredeyse onların özel günlerinden çok biz hissediyoruz bu özel zamanı..Biraz düşünsek ,baksak ve araştırsak göreceğiz aslında biz çok şanslı bir milletiz.Bizim kadar resmi ve dini Bayramı , özel günleri, şenlikleri ve daha bir sürü etkinlikleri olan başka bir ülke daha yok..biz daha bunların hakkını tam olarak veremezken kalkıyoruz yeni yıla 1 ay kalarak süslemelere, planlar yapmaya,o geceyi en özel nasıl geçeririm diye düşünmeye.. ya tamam hani hiç eğlenmeye zamanı olmayan , tatili bayramı olmayan bir millet olsak neyse amaa yaa bırakın daa Hristiyan bayramı olan bu günü onlar gönüllerince kutlasın, sen sadece yeni yılın gidiği ve 1 günlük tatilin olduğu bu günü dinlenerek geçir..çünkü amaç farklı çünkü din farklı çünkü Onlar hiç bir zaman Kurban ve ya Ramazan bayramı kutlamaz çünkü dine özgü şeyler bunlar..çok az kaldı ve Türkiye gibi bir yerde geçen hafta Taksim'de yeni yıl provası yapıldı =) Neden...? Bayram görmemiş insanımız o gece nasıl sapıtacak , nasıl edebe Ahlaka sığmayan şeyler yapacak biz de bun nasıl engel olacağız ..bu yüzden mi..? O günün ardından yayınlanan haberleri kaçırmayın olur mu..! gülsek mi ağlasak mı kıvamında, kendine gülebilen tek millet olarak bunu da yapıyoruz çünkü...

4 yorum:

sizi sevi_yorum :)

Bir gün bir rüya gördüm...

11:31:00 Merve Sevim 4 Yorum


 Bir gün bir rüya gördüm
o kavuniçi balık benmişim
büyümem beklenmeden
afiyetle yenmişim...

istasyon insanları burdalar, tesadüfen
aynı rüyayı görüp ayrı yerlere giden...


     Beklenti içine girmeyeceksin bu hayatta hele hayal kurmayı çıkaracaksın aklından...Anı yaşayacaksın anına katılmak isteyenlerle . Sen sadece önüne bakacaksın yanında yürümek isteyenleri dinler gibi yapıp aslında kendi istediğin şeyleri yapacaksın..Hiç kimseyi planlarına ortak etmeyeceksin..Sen yanlız geldin bu dünyaya ve yanlız yürümeyi öğreneceksin, birilerine ölesiye bağlı asla kalmayacaksın , hele ortak hayaller hiç kurmayacaksın..Yol arkadaşlarına belli ölçüde değer vereceksin tabi diyorsan ki ben kırılsam da, üzülsem de, hayattan soğusamda sevdiğime sevgimi tam vermek isterim... o zaman şimdiden hazırla kendini..beklentilerinin hayal kırıklığına dönüşeceği günler göz açıp kapayana kadar gelir kapına.. asıl o zaman dank edecek ..Ben Tekim, Ben Yanlızım Bu Dünya dedikleri misafirhanede...Ben  bunu yeni öğrenmedim Beklenti içine girmeyi baya zaman önce terketmiştim ama ne kadar hazırlasan da kendini bazen olmuyo...

4 yorum:

sizi sevi_yorum :)

Ortaköyde balık sefası

17:51:00 Merve Sevim 11 Yorum

Yazlara döndü kışımız...biz de bu güzel havaları değerlendirelim dedik ve arkadaşımla Ortaköy kaçamağı 
yaptık :)

 

 biz de çoğu insan gibi İstanbul'un gece daha başka olduğunu düşünenlerdeniz.. ortaköye gidilir de kumpir veya waffle yenilir kuralını bozarak ara sokakta çok hoş bir balıkçı bulduk :) Alt katta balıkları satıp üst katta da sizin seçtiğiniz balıkları pişirip güzel bir ortamda sunuyorlar.. Levrek aldık ağzımızın tadını da biliriz :) eee balık memleketinden geldim olsun o kadar.... yanlız balığın yanında gelen salata sosları harika ötesiydi.. nar ekşisi ve zeytin yağı teee  Hataylardan organik olarak geliyormuş =) ben de diyorum eğer bu salataysa başka zaman yediğimiz şey acaba neydi  :D

 
                          burası da klasik ortaköy boğaz manzarasını seyrettiğimiz açık kafelerden biri..denizin kokusu, boğazın ışıkları ve karşımızda yükselen ay eşliğinde çay içtik pasta yedik :)    
      
hiç yapmadığımız birşey yaptık ve canı sıkkın olan arkadaşımın neşesini yerine getirmek için kızgın olduğu bir arkadaşına mektup gibi birşey yazdık..aslında içimizi döktük kağıda, ağzımıza geleni yazdık desek daha doğru olacak :D edep sınırlarını aşmadan biraz da argo kullanarak bir o bir ben doldurduk kağıdı..aslında  ne kadar güzel bir alışkanlık duygularını kağıda , yazıya dökmek, bence herkesin kendini rahatlatmak için denemesi gereken bir yöntem.. kısacaa =) bazen böyle geceler yaşamak hakkaten kafamızı boşaltmaya yarıyor ;)

11 yorum:

sizi sevi_yorum :)

4. Geleneksel Blog Toplantısı

19:41:00 Merve Sevim 10 Yorum

İlk blog toplantım beklediğimden de güzel, bol hediyeli, bol çekilişli , bol katılımlı ve de bol yemekli geçti =)


bugün tek olumsuz şey yağan yağmur ve soğuk hava oldu . Kalamışta Moss Marine Cafe en keyifli günlerinden birini geçirdi bence :) zengin kahvaltı, açık büfe ile beraber sunuldu ..

 
veee hemen ardından gelen ardı arkası kesilmeyen sponsor katılımlarıyla gerçekleşen çekilişler.. girişte yakamıza tutturulan kartlarımızda numaralar vardı ve direk çekilişe dahil edilmiş olduk..çekiliş hediyeleri arasında İGLO dan hediye paketleri, ARMANİ marka saat (10 kişiye) , 1 yıllık ücretsiz HOST,DOMAİN (10 kişiye), DAGİ den hediye kutuları (10 kişiye), yemek kursu (10 kişiye), YONCA markasından 5 kişiye dolu dolu hediye paketleri, herkese çekilişsiz ALGİDA dondurması,kupa pardak,tşört,anahtarlık ve bere dolu bir çanta...vee bana da içlerinden yemek kursu çıktı :) en istediğim oldu ve ablamla o kursa katılacağız inşallah.. Ayrıca önceden Oktay Usta'nın programından tanıdığım ve beğenerek takip ettiğim Ayşem Öztaş ile tanışma fırsatı buldum..

 

Oğlu Doruk Allah nazarladan korusun harika bir bebek..Kendisi ise oğlundan sıcak ve çok güzel bir anne :) Onunla tekrar aynı ortamlarda bulunmayı çok ama çok isterim.


 

bu da masaların yemekten sonraki görüntüsüydü :)


Bir daha ki blog toplantısı ne zaman bilinmiyor ancak mutlaka ona da katılacağım ;)


10 yorum:

sizi sevi_yorum :)

İlk kez blog toplantısına katılacağım :)

23:05:00 Merve Sevim 2 Yorum

Ablacım sayesinde bu seferki blog toplantısına ben de katılacağım. Bu pazar ki planımız fenerbahçede köy kahvaltısı eşliğinde yapılacak olan blog buluşması ile başlıyacak...Sonrasın havayı bahane ederek ablamı bir alışveriş merkezine sokup oradan da epeydir gitmek isteiğimde bir türlü zaman bulamadığım  "AV MEVSİMİ " ni izlemeye ikna etmeye çalışacağım :) toplantıda çekeceğim karelerden buraya da yükleyeceğim , bu aralar fazla çocuk gibi takılıyorum ama olsun soğuk havalarda bu mod iyi geliyor :)

2 yorum:

sizi sevi_yorum :)

Aşure_m

18:14:00 Merve Sevim 5 Yorum


Ben yaptım olmaz mııı =) zor diyordu aşure pişirmek için herkes, acemi şansımıdır bilmem ama çok güzel oldu.. arkadaşlarım, hocam ..yiyen herkes beğendi. her sene yapıcam artıkın :)

5 yorum:

sizi sevi_yorum :)

Aşure Günü

21:48:00 Merve Sevim 4 Yorum

Böyle özel günlerimizi yakından takip ederdim 1 yıl öncesine kadar, evden , aileden uzakta yaşayınca gerçekten bazı şeyler biraz kopuk oluyor. Annecim hatırlattı sağolsun yine oralardan :) Heveslendirdi beni ve telefonu kapatınca aşure yapmaya karar verdim, internet sağolsun hemen netten malzemelerine baktım ve aldım.Geçen seneye kadar ağzıma koymadığım bu özel yemeği şimdi ise ilk kez deneyecek olmamın heyecanı ile yapacağım..eğer tutturabilirsem tarifi fotoğrafını da çekip buraya  koyarım :) Sizin de Aşure gününüzün bol sevaplı ve güzel geçmesini dilerim..

4 yorum:

sizi sevi_yorum :)

insan durup bir düşünüyor yani :)

14:46:00 Merve Sevim 4 Yorum

‎( İnsan ) = ( yemek ) + ( uyumak ) + ( para
kazanmak için çalışmak ) + ( Eğlenmek )

( Eşek ) = ( yemek ) + ( uyumak ) olduğuna
...göre ilk denklemde

( yemek + uyumak ) yerine ( Eşek ) koyabiliriz.
..
( İnsan ) = ( Eşek ) + ( para kazanmak için
çalışmak ) + ( Eğlenmek )

bu yeni denklemde her iki taraftan ( Eğlenmek )
çıkartılırsa:

( İnsan ) - ( Eğlenmek ) = ( Eşek ) + ( para
kazanmak için çalışmak )

SONUÇ:

Eğlenmesini bilmeyen insan, sadece para kazanmak için çalışan eşekten başka birşey değildir.

Çinli Filozof Chang Ying Yue'dan;
Her kim gün boyunca arı kadar aktif, bir boğa
kadar güçlü,
bir at kadar çalışkan olduğu halde,
akşam olunca bir köpek kadar bitkin eve dönüyorsa;
bir veterinere görünmelidir.
Çünkü eşek olması, kuvvetle muhtemeldir...

4 yorum:

sizi sevi_yorum :)

Beyazı Gördüm..

10:13:00 Merve Sevim 4 Yorum

Sonunda beyazı gördük :D Pıtır Pıtır kar yağıyor, genelde hava durumlarına pek inanmam ama dedikleri günde yağdırdılar karı vala :) hele de İstanbul'un kışı pek bi sertmiş , geçen sene yakinen şahit oldum..artık 4-5 ay evlere hapisiz sevinsek mi üzülsek mi =)

4 yorum:

sizi sevi_yorum :)

Wat Maceram Başlıyor..!

22:53:00 Merve Sevim 6 Yorum

Sevinsem mi, üzülsem mi bilemedim :) uzun zamandır kararsız kararsız şirket araştırmaktan bıkmıştım..hele de grupla iş yapmaya kaltıysanız , işler hiç de hızlı ilerlemiyor bunu net olarak anladım bu süreçte..neyse ki daha dayanamadım ve bugün gidip kaydımı yaptırdım..diğerleri de beni takip edicekler bu hafta içinde...ilk defa sözleşme okudum ve ilk defa ciddi bişeye imza attığımı hissettim ... heyecandan imzayı da kaydırdım zaten sinir oldum :D şimdilik hayırlısı olsun diyorum benim ve de böyle bir işe başvuran herkes için..haftaya da amerikada çalışacağımız iş listesi gelecekmiş , içlerinden işimizi seçip CV mizi işverenlere göndereceğiz bakalım nasibimize hangi iş düşecek...

6 yorum:

sizi sevi_yorum :)

Öyle Bir Geçer Zaman ki - Gönül Turgut - Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak (2010)

21:02:00 Merve Sevim 6 Yorum

uzun zamandır dizi izleyemiyordum, farklı bişeyler yoktu hep aynı senaryolar döndürülüp temcit plavı gibi önümüze sunuluyordu.. özlemim geçti diyebilirim, zevkle , merakla, heyecanla izliyorum "Öyle Bir Geçer Zaman Ki" yi...çevremdeki büyük küçük herkesin de ilgisini çekti diyebilirim..bu akşamda heyecanla izlemeye gidiyorum siz de kaçırmayın bence:)

6 yorum:

sizi sevi_yorum :)

flört - cemiyette pişiyoruz

01:10:00 Merve Sevim 2 Yorum


hamdık pişicez inşallah..! inşallah diyorum bu şarkıyı her dinleyişimde..flört grubunun ismini yaptıkları müzikle pek uyuşturmasamda , tasavvuf tarzı söz müziklerini seviyorum.. "leyla'yı ararken Mevlayı bulucaz .." mantığıyla dinliyorum hep :)

2 yorum:

sizi sevi_yorum :)

Uçmak istediğini kimseye söyleme yoksa düşürmeye çalışırlar..

00:29:00 Merve Sevim 9 Yorum

  
Türkiyede yaşıyorsanız ve bir şeyler yapmaya çalışıyorsanız bu cümleyi hiç unutmayın olur mu...
 

 annelerimiz vardır en korumacı, en kollayıcı,en sevici...ve bir sürü en_ci...fakat bizdeki normalin üstündedir çünkü o bir Türk Annesidir..50 yaşındaki çocuğuna bile " aman seni göreyim dikkatli ol, yemeğini ye.." gibi cümleler kuran anneler bizimkiler...ve sen yeni bişeyler yapmaya kalktığında ilk duvardır aşman gereken |annelerimiz|...


çok sevdiğimiz, hep sevdiğimiz, sevildiğimizi bildiğimiz arkadaşlarımız bazen arkadaştan da ötelerimiz vardır..
 ama bazen onlardan da duyarız biz  " amaannn , napıcan uçmayı,  işin mi yok..." sen vazgeçmezsin belki ama duymak da istemezsin bu sözleri çoğu zaman, çünkü sen bunu yapmak , yaşamak istiyorsundur bir kerecik de olsa...


 bir de bizleri çok seven , dillerinden düşürmeyen güyaa hep bizim iyiliğimize konuşan ÇEVREmiz vardır taşan akıllarını boşa gitmesin diye bize veren...


ama ben kalemimi, silgimi kuşandım herkese herşeye karşı :) uçmayı denemek için kendimi hazırlıyorum şimdiden.. umarım fazla yara almadan uçmayı öğrenebilirim...

9 yorum:

sizi sevi_yorum :)

Work and travel usa

16:50:00 Merve Sevim 5 Yorum


work and the travel maceramın ilk adımını atmak üzereyim :) çok heyecanlıyım bu günlerde , benim için unutulmayacak bir deneyim olacak, inşallah herşey yolunda gider ve ben amerikadan memnun ayrılırım...5 yorum:

sizi sevi_yorum :)