Ana içeriğe atla

Work&Travel başlarkene :)

 
Work and travel kısaca WAT... arkadaşlarımın ve tanıdıklarımın neredeyse hiç duymadıkları , sadece üniversite öğrencilerine sunulan bir imkan, yazın bir kaç aylığına Amerika'da çalışma programı WAT..Ben de 2. sınıfın başında yine arkadaşlarım vasıtasıyla duydum ve "Hadi canım ABD' de mi çalışacağım yazın,dünyanın öbür ucuna kim gönderir beni, hadi gönderdiler diyelim iş bulan şirketlere güvenilir mi bu devirde , komik =)" deyip geçmiştim. Sonra bir yerden bi deli cesareti geldi sanırım ve kulağa hoş gelmeye başladı bu fikir, yanımda tanıdığım arkadaş grubuyla gidecek olmanın verdiği rahatlamayla araştırmalara başladık. WAT'a öğrenci gönderen şirketlerin neredeyse hemen hepsi İstanbul'da olduğu için ulaşabildiğimiz kadar şirkete gittik ve konuştuk. Aklımızda getirisiyle götürüsüyle bu program sırasında karşılaşabileceğimiz durumları öğrenmeye başladık.. her şirketten ayrı şeyler öğrendik..Taksim'de fuarlara katıldık, bir sürü şirketin stantlar açıp hem yurt dışı dil kurslarını tanıttığı hem wat programlarını tanıttığı bir sürü isimle konuştuk..Bizim için öncelikli sorulması gereken sorular vardı:
 • İş garantisi veriyor musunuz ?(keza duyduklarımıza göre bazı öğrenciler gittiklerinde işlerinin hazır olmadığını ve haftalarca sefil olduklarını söylemişlerdi)
 • Grup arkadaşlarımla aynı eyalete aynı işyerine düşebilir miyiz?
 • Bu işin bize maliyeti toplam ne kadar olur?
 • Acaba dil kursuna mı yazılsak direk ingilizce öğrenmek için en iyi seçenek olduğunu biliyoruz?
 • İş alabilmem için ingilizce seviyem ne olmalı?
ve daha bir sürü aklımıza takılan sorular ... erken kayıt diye de bir şey var şirkete verdiğiniz paranın miktarını erken kayıtla aşağılara çekebiliyormuşsunuz onun içinde biran önce karar verip bir şirkete yazılmamız gerekti...
veee Ekim sonu gibi 8 kişilik bir grupla İstanbul Lisan Merkezinde (İLM)  hem fikir olduk ve gittik kayıtlarımız yaptırdık...Şirketimizi seçmemizin sebeplerini şöyle sıralayabilirim:
 • 8  kişiyi aşan bir grup olduğumuzda para konusunda çok daha fazla indirim yapacaklarını söylediler. kişi başı 1400 dolar olan şirkete ödenmesi gereken parayı 1100 dolara düşürdüler ve 6 ay taksit yapabileceklerini, peşin ödemek isteyenler olursa onlardan da 1000 dolar alacaklarını söylediler..ki bu fiyat çoğu şirkete göre çook iyiydi bizim için, ama herşey paradan az olsun demek değil, yapacağınız iş riske atılacak bir iş değil çok ucuz yerler de var ama yollarda evsiz kalan öğrencileri duyuyoruz.. siz makul fiyatlarda bir şirket bulsanız daha güzel olur sanırım .
 • Şirketimizin 20 yıla yakın bir geçmişi var yeni bir yer değil ama daha çok dil kursları veriyor, ve bir çok yerde de şubesi bulunuyor.
 • Dil kursu olmasının avantajını iyi kullanıyorlar ,bizim vize alabilmemiz ve ingilizcemizi geliştirebilmemiz için kendi kurslarında Abd'ye gidene kadar haftada 3 gün bizim için konuşma sınıfları açıyorlar.Size yakın bir şubesine ücretsiz katılabiliyorsunuz.. ve en önemlisi hocalarının hepsi yurt dışından NewYork,Avusturalya,Yeni Zelandadan gelen gayet iyi öğretmenler..ben vize alana kadar hemen hemen hepsine katılmaya çalıştım ve inanılmaz faydasını gördüm..Sınıfta sadece ingilizce konuşuyorsun ve hoca senin anlayabileceğin şekilde gayet açıklayıcı sohbetler açıyor , herkesi ayrı ayrı konuşturuyor.. ben bu sayede ingilizce konuşurlarken kapıldığım heyecandan ve korkudan kurtuldum ...
 • şirketimizin bir başka artısı da diğer şirketlerde pek bulunmayan iş sözleşmesi..işin belli olduğu anda sözleşmen hazırlanıyor ve iki tarafta imzasını atıyor, işsiz kalma gibi bir risk ortadan kalkıyor.
 • ve diğer şirketler sadece bir tane JOB FAIR (iş fuarı)  yaparken bizim şirketimiz iki sponsorlu iki iş fuarı düzenledi...iş fuarları önemli, genellikle şubat aylarında yapılan iş fuarlarında kendin Amerikadan gelen sponsorlarla yüzyüze görüşüyorsun ve o senin hem ingilizceni sınıyor hem ne iş yapmak istedğini soruyor ve kimlerle aynı işte olmak istediğini.. sponsorla ilk görüşenlerden olmak büyük avantaj çünkü onlar ellerinde iş seçenekleri olan formlarla oturup gelenleri ing seviyelerine  göre işlere yerleştiriyorlar. sen eğer ing konuşma konusunda kötüysen ama sponsorla ilk görüşenlerdensen ve sempatiklik yapmışsan sponsor sana güzel bir iş verir, tabi önce sana soruyor hangi işleri istersin die...
Ben sponsorun yanına kuzenin ve bir arkadaşımla girdim, erken girenlerden biriydim =) baya sempatik davrandılar bize, hangi işleri ve eyaletleri istediğimiz sordular üçünüz de aynı yerdemi olmak istiyorsunuz dediler..çok rahat geçen bir görüşmeydi hee bu arada bu görüşmelerin hepsi ing gerçekleşiyor unutmayın ;)
işimizin kesinleştiği 10 gün içinde bize bildirildi ve sözleşmelerimiz imzalanıp hazırlandı..saat başı kaç dolar alacağımız , kalacağımız yer, iş kıyafetimiz, iş saatlerimiz vs herşey sözleşmemizde yazıyor..
işi aldık sırada atlatmamız gereken çok önemli bir şey daha var VİZE görüşmesi :) ABD vizesi en zor alınan vizelerdenmiş.. ama öğrencilere ve üç ay kalacakları için daha yumuşak davranıyorlar..vize için 55 dolar internetten randevu parası , 140 dolar da TEB'e vize ücreti yatırdık... Vizeden önce de en az bir yıl süre geçerli olan Pasaport almalısınız..bunun için de önce emniyet müdürlüğü sitesinden randevu alıyorsunuz ve orada sizden istenen belgeleri hazırlayıp randevunuza gidiyorsunuz..ben iki yıllık Pasaport için ziraat bankasına 210 lira yatırdımve makbuzunu aldım.. randevuda önce parmak izinizi veriyorsunuz sonra da belgelerinizi görevliye verip evinize geliyorsunuz :) çünkü pasaportunuzu bir hafta sonra en yakın postahaneye gönderiyorlar..
tamam sanırım hepsi bu kadar son olarak da uçak biletinizi almalısınız.. biz şirketimizin anlaşmalı olduğu bir firmayla gidiş dönüş biletini 1600 tlye aldık... gidiş dönüş aldığınızda %50 ye kadar indirim yapıyorlar ve dönüş biletimizi istediğimiz tarihte alıp geri dönebiliyoruz...  Amerikaya gitmeden önce  400 dolar civarında da harçlık almanız gerekecek.. çünkü çalışmaya başlayacaksınız ve ilk maaşınızı 2 hafta sonra alacaksınız.. o zamana kadar sizi idare edecek kadar para almalısınız... 
Türkiye'de yapacaklarınız bu kadar :) işin gerisi size kalıyor biraz cesaret biraz kendine güvenle çok farklı bir yaz geçirme şansı bu.. yarın yolcuyum ve işin gerçeklerini oraya gidip göreceğim... inş beklediğimiz gibi geçer herşey...

Yorumlar

 1. Bayağı meşakatlı ve masraflı görünüsü sergiliyor anlatıların, İnş her şey istediğin gibi olur değişik bir ülkede (USA) kısa sureli de olsa yaşam koşullarının ne denli bayık vaya mükemmel olduğuna o ülkede yaşayarak karar verirsin:)
  hayırlısı. huzurlu günleriniz olsun:)

  YanıtlaSil
 2. benden sonra gitmeye heveslenen çok arkadaşım oldu.. onlar için b kadar açıkladım :) herşeyin hayırlsı .. tşk ederim.

  YanıtlaSil
 3. bloğun çok güzel olmuş gerçekten canım.özellikle work and travella ilgili kısım:)bende gitmeyi düşünüyorum 2012de deneyimlerini okumak çok faydalı oldu fazla zorluk çekmemişsin anlaşılan hangi firmayla gittin acaba sen söylersen çok memnun olurum:))

  YanıtlaSil
 4. yorum için teşekkürler.. fazla sıkıntı çekmedim ama aradığımı da buldum diyemeyeceğim doğrusu.. daha farklı bir yere gideceğimizi tahmin ediyordum, ama sponsorun elinde olan işleri ve şehirleri seçebiliyorsun.. şirketimden pek memnun kalmadım daha güzel bir yere gitmek isterdim doğrusu, istanbul lisan merkezinden gittim ismini sormuşsun ya ;)

  YanıtlaSil
 5. 2012 yılında work&travel yapacak biri olacak, Türkiye'de ilk kez, başlangıcından bitişine kadar WAT'ın tüm aşamalarını kaleme alıyorum. Twitter üzerinden takip edebilirsiniz.
  http://bit.ly/yEjiwx

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Günah var mı karıncayı kırınca?

İstanbul'da güneşli bir günün sabahında Topkapı Sarayı'nın avlusunda bulunan Has Oda'nın kapısı açıldı. Uzun boylu genç bir adam arka bahçeye doğru ilerliyordu. Bu kişi, Avrupa'yı titreten, koca Akdeniz'i hâkimiyet altına alan Osmanlı Devleti'nin kudretli hükümdarı Kanunî Sultan Süleyman'dan başkası değildi.
Devlet işlerinden vakit buldukça soluklanmak için arka bahçeye çıkar, ağaçları, kuşları, denizi seyrederdi. O gün deniz, ağaçlar bir başka güzeldi, yalnız ağaçlardan birkaç tanesinin yapraklarının buruştuğunu fark etti. Hemen yanlarına yaklaştı ve eliyle tutup incelemeye başladı. Biraz sonra ağaçların neden buruştuklarını anlamıştı. Karıncalar sarmıştı o güzelim dallarını.
Aklına bir çözüm yolu geldi. Ağaçları ilaçlatacaktı. Böylece ağaçlar karıncalardan kurtulacak ve rahat bir nefes alacaklardı. Fakat birkaç dakika daha düşününce bu fikrin o kadar da iyi olmadığını anladı. Karıncalar da can taşıyordu, ağaçları ilaçlatırsa onlar ölebilirdi. İşin içind…

Aşka Yükseliş ve Seni İstiyorum

AŞKA YÜKSELİŞ 

Ben izlediğim filmin yorumunu hemen bloga ekleyemezsem bir daha kafamdakileri toparlayıp yazamıyorum buraya sevgili okuyucularım.. o yüzdendir ki bu iki filmi hemen sizlerle paylaşmak istedim.. birbirinin peşi sıra çekilmiş iki film bunlar.. ilkinden başlıyorum önce "Aşka Yükseliş" filminden yani.. ünlü Melisa P. filminin oyuncusu Maria Valverde ile yakışıklı bir uşak başrolde.. zengin kız Babi ile sorunlu, agrasif , motorcu genç Hugo'nun aşkını konu alıyor tamamen.. yani tahmin ediyorum hangi kız izlese erir biter Hugo'nun yaptığı romantiklikler karşısında.. tamam sorunlu olabilir ama aşkın hakkını da çok iyi vermiş.. yani severek izlediğim filmin sonuna ne kadar üzüldüm anlatamam ! güzel işlenmiş bir konu ama sonu saçma bitmişti.. mutlu sonla bitmeyen filmleri sevmiyorum ben.. neyse film hakkında birşeyler araştırırken bir de ne göreyim, filmin devamı çekilmiş meğersem..

SENİ İSTİYORUM

İşte filmin devamı seni istiyorumu da aradım buldum hemen izlemeye…

Trabzon adı nerden gelmektedir ?

Evliya Çelebi Trabzon için şöyle demiş:
- Bu şehre küçük İstanbul denilse yeridir. İrem bağları gibi süslü bir şehirdir burası. Hamsi balığı pek meşhurdur. Onun için şu beyitleri söylerler:

Trabzondur yerümüz ,
Ahça tutmaz elümüz ,
Hamsi paluk olmasa ,
Nic'olurdu halumuz.

***

Bir zamanlar Trabzon'un bulunduğu yerde küçük, şirin bir kasaba varmış. Bir gün, kasabaya, tozu dumana katarak dört nala, bir atlı girmiş. Doğruca nalbant dükkanına giderek haykırmış:
- Atım terini soğutmadan tiz nallayın! Yoksa hepinizi kılıçtan geçirim.
Herkes, süvarinin heybetinden titremeye başlamış. Nalbant hemen dört nal hazırlayıp süvariye uzatmış:
- Yiğidim, gör nalları! Beğenirsen çivileyelim, demiş.
Süvari nalları şöyle bir yoklamış, avucunda sıkarak iki büklüm edivermiş:
- Ben teneke değil, nal isterim! diye gürlemiş.
Nalbant bu defa, halis çelikten dört nal hazırlamış, atını nallamış. Atlı yabancı memnun. Cebinden bir altın çıkararak nalbanta uzatmış. Nalbant, altını parmakları arasında şöyle…