Turkcellden daha kazık ; AT&T

21:32:00 Merve Sevim 2 Yorum

Wat yolcularına bir tavsiye daha vermek isterim.. O kadar uzaklardan sevdiklerimizle nasıl haberleşeceğiz ? sorusu hepsini ilgilendiren bir sorun çünkü.
Önce biz ne yaptık oralarda onu söyleyeyim.Daha Amerikaya gitmeden şirketimizden bize AT&T hat verdiler , ücretsiz olarak.Oraya gittiğinizde hesabınıza para yükleyip kullanırsınız demişlerdi.Biz de kuzenimle sadece bir hat açalım ve ortak kullanalım dedik.İlk olarak AT&T websitesinden hesap açtık, kredi kartı bilgilerini felan verip kayıt olduk siteye.Amerikaya indiğimizde taktık hattımızı ama ilk 2 hafta arama yapamadık, çünkü hattın bulunduğumuz bölgede çekmediğini gördük.Sonra aynı hattan kullanan Türk arkadaşlarımızla tanışınca onlar bize yardımcı oldular.Evet doğru dediler buralarda her yerde çekmiyormuş ama müşteri hizmetlerini arayıp tekrar kontrol ettirelim.Aradık bu risk var evet hesabınıza para yükleyebilirsiniz ancak çekip çekmeyeceği belli olmaz dediler, neyse biz şansımızı deneyelim dedik.Orada öğrendik ki aslında iki tane hesabımız varmış, birisi Türkiye TL hesabı, öteki de Amerika dolar hesabı. Eğer bizi birisi çaldırırsa veya biz birisine çağrı atacak olursak 2$ günlük olarak dolar hesabından kesiliyormuş.Bu kesintiden sonra eğer Amerika içinde bir numarayı arayacaksan o günkü bütün görüşmelerin bedava olacak, ama Türkiyeyi arayacaksan ne kadar konuşacaksan o kadar TL kesilecek.
Biz bu olayı çözüp, iki hesaba da düzenli olarak para yüklemeyi öğrenene kadar baya kafa yorduk :) ve haftada sadece 2 kere arayabiliyorduk Türkiyeyi ve toplamda yaklaşık 3 ayda borcumuz 120 dolar olmuştu..yaptığımız konuşmalarda 5 dk yı geçmiyordu .. yani bu iş bize baya pahalıya patladı..
Şimdi biz bu hattı almasaydık başka ne yapabilirdik diyebilirsiniz, hemen söyleyeyim.. ben de bunu Amerikada öğrendim Gmail hesabınız varsa, bunu kullanarak normal telefon konuşmasını çook daha ucuza yapabiliyormuşsunuz..siz bilgisayarınızın başında karşınızda ki de ister Gmail hesabını açmış olsun ister telefonundan konuşabiliyosunuz.. amerika içindeki görüşmeler bedavaya geliyor Türkiyeyi ise 30 dakikası 1 dolara arayabiliyorsunuz ! ne kadar ucuz değil mi ? Ev telefonunu ararsanız daha ucuza geliyormuş bi de..
şimdi bi hesap yaptım da biz verdiğimiz bu 120 dolar parayla tam olarak 60 saat konuşabilirmişiz ..işte böyle, wat düşünen arkadaşlarıma Gmail den bir hesap açmalarını ve doya doya sevdiklerini aramalarını şiddetle tavsiye ediyorum..

2 yorum:

 1. Merhaba canim
  Amerika da en hesaplisi "nanoh" isimli programi bilgisayara indirip cok cuzi meblag yukleyip neredeyse sinirsiz konusma hakkinin olmasidir.Sabit hatlar ile saatlerce konus ama cep telefonlari tabi haliyle biraz daha az konusulmasi gerekiyor.
  Gmail bile bunun yaninda pahali kaliyor;)
  Sevgiler

  Hande

  YanıtlaSil
 2. teşekkürler Hande, yararlı bir yorum oldu benim için :)

  YanıtlaSil

sizi sevi_yorum :)