ee artık bayramı hakettik değilmi ?

23:56:00 Merve Sevim 4 Yorum

sizin evinizde de koltuk örtüleri kalktı mı, anneniz baklava börek açıp kimse ellemesin yemesin diye evdeki gizli bölmelere sakladı mı, eviniz dip bucak temizlenip, koltuktaki minderleri bozanı haşlarım diyen oldu mu?
sakin olun ve elinizdeki mousu yavaşça yere bırakın, telaşlanmaya mahal yok klasik bayram öncesi hepimizin evinde olan olağan şeyler bunlar :) bize normal geliyor tabi bir amerikalıya anlatsan bunları hiç bişi anlamaz 'i dont understand mannn! what's up guy?' der dime.. bilmem der herhalde.
 geçen seneki Ramazan bayramını work&travel için gittiğim amerikada geçirmiştim hani..bir ay boyunca neden yemek yemediğimizi anlamadılar tabi, anlatsak da anlamadılar, Ramazanın ne olduğunu bilmiyorlar, orucu ibadet olarak değil insana yapılan işkence gibi görüyordu Betsy mesela :) Her gün yanıma gelip iyi misin, yardım edeyim mi, ben asla aç duramam, yemek yemeyi çok seviyorum diyordu.. ben de garibim o yetersiz ingilizcemle bunu yapmaktan mutluluk duyduğumu anlatmaya çalışıyordum..
bir ay sonunda bayram için bir gün izin alıp gezelim dedik kuzenimle, resepsiyondaki Liz çok seviyordu bizi, biz bir gün izin aldık diyince neden dedi? hani bir ay yemek yemedik ya dedim, artık bitti bunu kutlayacağız dedim, ülkemizde şuanda heryer tatilde dedim.. tabi bayramın ing karşılığı olmadığı için celebrete diye çevirdim.. tatlım benim ya hemen bi sevinçle atılıp woow ,party, dance, drink ! super. demez mi :) biz selcanla yerlere yattık gülmekten o anda :) bir aydır aç duruyoruz bir de içerek kutlamasını mı yapıcaz diye diye gülmeye devam ettik..
ne kadar şanslıyız ki Müslüman topraklarda hem de Türk olarak doğduk, yaşıyoruz.. ne kadar özenti millet olsakta bizim gibi bir milletin dünyada eşi benzeri yok bunu anladım.. bu kadar birbirine bağlı, geleneklerine sahip çıkan, hem dini hem resmi bayramlarını hep birlikte kutlayan yok yani bence yok !
Bayramlar ailenin, sevdiklerin, anne babanın yanında geçiriline bayram olur ! diyenlerdenim ben de.. Türksel kedi olalı bi fare tuttu da ilk defa kendi hayrına olmayan bi reklam yaptı ya hani, 'sarılmak konuşmanın yerini tutmazzzz !' aynen öyle..sevdiklerinize sıkı sıkı sarılın, nerden bilebiliriz ki bu bayram son bayramımız olmayacak..
Hepinizin bayramını canı gönülden kutlarım, büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden, yaşıtlarımın yanaklarından öperim :)

4 yorum:

  1. Ne kadar şükretsek az, orucu anlamayanlarla aramızdaki fark adına. Ve bizim anlayamadığımız derin duyuşları olan Allah dostlarıyla aramızdaki farkı nasıl azaltabiliriz diye ne kadar dua etsek az.
    Hakedenlere iyi bayramlar, inşallah hakedenlerden olmak duasıyla.

    YanıtlaSil

sizi sevi_yorum :)