Ana içeriğe atla

Cesur Prenses Merida

Animasyon filmleri çok seviyorum daha önceden de yazmıştım.Şimdi en son izlediğim vizyonlardaki Cesur filminden bahsedeceğim size.Başroldeki kızıl saçlı özgür ruhlu, cesur prensesimiz Merida'nın seslendirmesini Beren Saat yapmış.Filmdeki annesi kraliçenin sesi de Aşkı Memnu'daki Firdevs hanımın sesi olunca, karşımda Bihter'le Firdevs hanım var zannettim. Bir süre onları aklıma getirmekten alamadım kendimi, sesler aynı olunca gözüm Behlül'ü aradı bir ara ama baktım bizim cesur prensesimiz evlenmeye niyeti olmayan, biraz asi, biraz korkusuz, müthiş bir okçu heh o zaman filmin içine girmeye başladım :)
Filmin konusu kısaca şöyle; Merida Kral ve Kraliçenin kızıdır, bir de üçüz kardeşleri vardır.Annesi Merida'yı prenses gibi olmadığı için sürekli uyaran, düzelten ve artık yaşının geldiğini düşünerek onu evlendirmek isteyen bir kadın.Merida'nın ise evlenmeye hiç niyeti yoktur, bir de damat adayının komşu ülkelerin oğullarının yarışması sonucu seçilecek olması işleri biraz karıştırıyor.Merida tüm yarışanlardan daha cesur, daha maharifetli bir kız çıkıyor ve olaylar böyle akıp gidiyor..
Filmde Meridanın o turuncu kıvırcık saçlarına aşık oldum diyebilirim, o kadar güzel görünüyordu ki film boyunca saçlarından gözümü alamadım.

Bi de onun yaramaz havuç kafa üçüz kardeşleri :) yerim yerim onlar çok komikti ve sevimliydi, keşke benim kardeşim olsalardı :) Filmin yemek sahnelerinde iskoç ekmekleri gördüm bir de :) minik somunlar iştah kabartıcıydı. Biraz araştırdım tarifi bile buldum. Eğer merak ederseniz buradan öğrenebilirsiniz yaplışını.
Çocuklarınız varsa tutun kolundan götürün derim filme.. Keyifli zaman geçireceğinize eminim ;)

Yorumlar

 1. animasyonları çok severimm sendenim yani, ve kesinlikle izlemeliyim bunu.

  YanıtlaSil
 2. BENDE İZLEDİM SÜPERDİ Firdevs ve Bihter şeysi bendede oldu:)

  YanıtlaSil
 3. Animasyon filmleri bir ayrı oluyor.İnsanı düşündürüyor, sorgulattırıyor.Animasyon filmleri izlemek gerek bence.

  YanıtlaSil
 4. ben de izlemiştim çok güldüğüm sahneleri oldu=)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Günah var mı karıncayı kırınca?

İstanbul'da güneşli bir günün sabahında Topkapı Sarayı'nın avlusunda bulunan Has Oda'nın kapısı açıldı. Uzun boylu genç bir adam arka bahçeye doğru ilerliyordu. Bu kişi, Avrupa'yı titreten, koca Akdeniz'i hâkimiyet altına alan Osmanlı Devleti'nin kudretli hükümdarı Kanunî Sultan Süleyman'dan başkası değildi.
Devlet işlerinden vakit buldukça soluklanmak için arka bahçeye çıkar, ağaçları, kuşları, denizi seyrederdi. O gün deniz, ağaçlar bir başka güzeldi, yalnız ağaçlardan birkaç tanesinin yapraklarının buruştuğunu fark etti. Hemen yanlarına yaklaştı ve eliyle tutup incelemeye başladı. Biraz sonra ağaçların neden buruştuklarını anlamıştı. Karıncalar sarmıştı o güzelim dallarını.
Aklına bir çözüm yolu geldi. Ağaçları ilaçlatacaktı. Böylece ağaçlar karıncalardan kurtulacak ve rahat bir nefes alacaklardı. Fakat birkaç dakika daha düşününce bu fikrin o kadar da iyi olmadığını anladı. Karıncalar da can taşıyordu, ağaçları ilaçlatırsa onlar ölebilirdi. İşin içind…

Aşka Yükseliş ve Seni İstiyorum

AŞKA YÜKSELİŞ 

Ben izlediğim filmin yorumunu hemen bloga ekleyemezsem bir daha kafamdakileri toparlayıp yazamıyorum buraya sevgili okuyucularım.. o yüzdendir ki bu iki filmi hemen sizlerle paylaşmak istedim.. birbirinin peşi sıra çekilmiş iki film bunlar.. ilkinden başlıyorum önce "Aşka Yükseliş" filminden yani.. ünlü Melisa P. filminin oyuncusu Maria Valverde ile yakışıklı bir uşak başrolde.. zengin kız Babi ile sorunlu, agrasif , motorcu genç Hugo'nun aşkını konu alıyor tamamen.. yani tahmin ediyorum hangi kız izlese erir biter Hugo'nun yaptığı romantiklikler karşısında.. tamam sorunlu olabilir ama aşkın hakkını da çok iyi vermiş.. yani severek izlediğim filmin sonuna ne kadar üzüldüm anlatamam ! güzel işlenmiş bir konu ama sonu saçma bitmişti.. mutlu sonla bitmeyen filmleri sevmiyorum ben.. neyse film hakkında birşeyler araştırırken bir de ne göreyim, filmin devamı çekilmiş meğersem..

SENİ İSTİYORUM

İşte filmin devamı seni istiyorumu da aradım buldum hemen izlemeye…

Trabzon adı nerden gelmektedir ?

Evliya Çelebi Trabzon için şöyle demiş:
- Bu şehre küçük İstanbul denilse yeridir. İrem bağları gibi süslü bir şehirdir burası. Hamsi balığı pek meşhurdur. Onun için şu beyitleri söylerler:

Trabzondur yerümüz ,
Ahça tutmaz elümüz ,
Hamsi paluk olmasa ,
Nic'olurdu halumuz.

***

Bir zamanlar Trabzon'un bulunduğu yerde küçük, şirin bir kasaba varmış. Bir gün, kasabaya, tozu dumana katarak dört nala, bir atlı girmiş. Doğruca nalbant dükkanına giderek haykırmış:
- Atım terini soğutmadan tiz nallayın! Yoksa hepinizi kılıçtan geçirim.
Herkes, süvarinin heybetinden titremeye başlamış. Nalbant hemen dört nal hazırlayıp süvariye uzatmış:
- Yiğidim, gör nalları! Beğenirsen çivileyelim, demiş.
Süvari nalları şöyle bir yoklamış, avucunda sıkarak iki büklüm edivermiş:
- Ben teneke değil, nal isterim! diye gürlemiş.
Nalbant bu defa, halis çelikten dört nal hazırlamış, atını nallamış. Atlı yabancı memnun. Cebinden bir altın çıkararak nalbanta uzatmış. Nalbant, altını parmakları arasında şöyle…