Ana içeriğe atla

Tarçın mucizesi


Tarçın mucizesi diye bir şey varmış, hem de şikayet ettiğim ne varsa hepsine iyi geliyormuş ve ben bunu bilmiyormuşum, çok ayıp ! kızdım kendime :) yani arasıra kurabiyelerin içinde, sütlacın üstünde tüketmekle kalıyormuşum tarçını ki faydalarını bilmeyerek.Kabuk tarçınların hem kokusunu hem şeklini çok severim ilk kez de bugün almak kısmet oldu, abiye sordum nasıl kullanmak lazım diye, çaydanlığa bi tane at demlensin iç dedi sadece.Gayet de hoş oldu tadı, zaten çaya şeker atmıyorum tarçınla renklendirmek güzel bile oldu.
Araştırırken romatizma ve eklem ağrılarına iyi geldiği, hafızayı kuvvetlendirdiğini öğrendim.Emin değilim romatizma var mı ben de ama gece bazen bacaklarımın ağrısından uyuyamam, bazen de hafızam durur hiç bir şey hatırlamam. Bakalım faydasını görecek miyim merak ediyorum :)
şimdi gelelim tarçının faydalarına;
 • Ses tellerini koruyan güçlü bir baharatmış.Günlük hayatta sesini kullananlara, spikerlere, öğretmenlere ,şarkı söyleyenlere  özellikle tarçın çayını haftada birkaç kez içmeleri öneriliyor.
 • Şeker hastalığını önleyici özelliği kesinleşmiş.
 • Romatizmaya karşı önleyici özelliği varmış.
 • Yorgunluk giderici, stres alıcı , sakinleştiriciymiş.
 • Migrene karşı önleyici, kansere karşı vücudu dirençlendiriciymiş.
 • Zihnin yorgunluğunu alarak, hafızayı canlandırıcı bir etkisi varmış.
 • Faranjite karşı direnç verici ve bağışıklık sistemini güçlendiriciymiş.
 • Soğuk algınlığı, grip ve nezleye iyi gelmesi de cabası :)
he bu arada daha önceden kullanmış ve ağrılarını gidermiş kişiler varsa söyleyebilirler ;)

Yorumlar

 1. CANIM HARİKA BİR BİTKİ BEN HER ZAMAN TÜKETMEYE GAYRET EDERİM.
  BİLGİLER HARİKA.

  YanıtlaSil
 2. Bende blogumdada yazan bir tarçın kokusu aldm çok güzel.Bayada faydalıymış baksana benm kokuda aynı işe yarar inşallah :) merrapunzel.blogspot.com

  YanıtlaSil
 3. her yer mis gibi tarçın kokuyor :) tavsiye ederim size de..

  YanıtlaSil
 4. Ben de çok severim... Kurabiye, tatlı, çay gibi bir çok şekilde kullanırken tütsü olarakta denediğimde sonuç mis kokular oldu...

  YanıtlaSil
 5. tütsü mü ? nasıl yani o kabukları mı yaktın :) yoksa ayrıyetten mi aldın.

  YanıtlaSil
 6. Tarçınlı tütsüler var... :) kendisi de olur fakat biraz duman oluyor...

  YanıtlaSil
 7. Faydalarını bilmeden içiyordum, şimdi bilip içeceğim :)

  YanıtlaSil
 8. faranjite karşı faydası olduğunu bilmiyordum kış başlamadan hemen kök tarçın stoğu yapmam lazım :))

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Günah var mı karıncayı kırınca?

İstanbul'da güneşli bir günün sabahında Topkapı Sarayı'nın avlusunda bulunan Has Oda'nın kapısı açıldı. Uzun boylu genç bir adam arka bahçeye doğru ilerliyordu. Bu kişi, Avrupa'yı titreten, koca Akdeniz'i hâkimiyet altına alan Osmanlı Devleti'nin kudretli hükümdarı Kanunî Sultan Süleyman'dan başkası değildi.
Devlet işlerinden vakit buldukça soluklanmak için arka bahçeye çıkar, ağaçları, kuşları, denizi seyrederdi. O gün deniz, ağaçlar bir başka güzeldi, yalnız ağaçlardan birkaç tanesinin yapraklarının buruştuğunu fark etti. Hemen yanlarına yaklaştı ve eliyle tutup incelemeye başladı. Biraz sonra ağaçların neden buruştuklarını anlamıştı. Karıncalar sarmıştı o güzelim dallarını.
Aklına bir çözüm yolu geldi. Ağaçları ilaçlatacaktı. Böylece ağaçlar karıncalardan kurtulacak ve rahat bir nefes alacaklardı. Fakat birkaç dakika daha düşününce bu fikrin o kadar da iyi olmadığını anladı. Karıncalar da can taşıyordu, ağaçları ilaçlatırsa onlar ölebilirdi. İşin içind…

Aşka Yükseliş ve Seni İstiyorum

AŞKA YÜKSELİŞ 

Ben izlediğim filmin yorumunu hemen bloga ekleyemezsem bir daha kafamdakileri toparlayıp yazamıyorum buraya sevgili okuyucularım.. o yüzdendir ki bu iki filmi hemen sizlerle paylaşmak istedim.. birbirinin peşi sıra çekilmiş iki film bunlar.. ilkinden başlıyorum önce "Aşka Yükseliş" filminden yani.. ünlü Melisa P. filminin oyuncusu Maria Valverde ile yakışıklı bir uşak başrolde.. zengin kız Babi ile sorunlu, agrasif , motorcu genç Hugo'nun aşkını konu alıyor tamamen.. yani tahmin ediyorum hangi kız izlese erir biter Hugo'nun yaptığı romantiklikler karşısında.. tamam sorunlu olabilir ama aşkın hakkını da çok iyi vermiş.. yani severek izlediğim filmin sonuna ne kadar üzüldüm anlatamam ! güzel işlenmiş bir konu ama sonu saçma bitmişti.. mutlu sonla bitmeyen filmleri sevmiyorum ben.. neyse film hakkında birşeyler araştırırken bir de ne göreyim, filmin devamı çekilmiş meğersem..

SENİ İSTİYORUM

İşte filmin devamı seni istiyorumu da aradım buldum hemen izlemeye…

Trabzon adı nerden gelmektedir ?

Evliya Çelebi Trabzon için şöyle demiş:
- Bu şehre küçük İstanbul denilse yeridir. İrem bağları gibi süslü bir şehirdir burası. Hamsi balığı pek meşhurdur. Onun için şu beyitleri söylerler:

Trabzondur yerümüz ,
Ahça tutmaz elümüz ,
Hamsi paluk olmasa ,
Nic'olurdu halumuz.

***

Bir zamanlar Trabzon'un bulunduğu yerde küçük, şirin bir kasaba varmış. Bir gün, kasabaya, tozu dumana katarak dört nala, bir atlı girmiş. Doğruca nalbant dükkanına giderek haykırmış:
- Atım terini soğutmadan tiz nallayın! Yoksa hepinizi kılıçtan geçirim.
Herkes, süvarinin heybetinden titremeye başlamış. Nalbant hemen dört nal hazırlayıp süvariye uzatmış:
- Yiğidim, gör nalları! Beğenirsen çivileyelim, demiş.
Süvari nalları şöyle bir yoklamış, avucunda sıkarak iki büklüm edivermiş:
- Ben teneke değil, nal isterim! diye gürlemiş.
Nalbant bu defa, halis çelikten dört nal hazırlamış, atını nallamış. Atlı yabancı memnun. Cebinden bir altın çıkararak nalbanta uzatmış. Nalbant, altını parmakları arasında şöyle…