Çanakkale Çocukları

18:09:00 Merve Sevim 3 Yorum


Tarihi kanlarla , şehitlerle dolu bir millet olduğumuzdan savaşlar, zaferler, bayramlar bir başka kıymetli bizim gözümüzde. Öyle ki kim tarihimizle ilgili bir film yapsa gider izleriz, gurur duymak için mi dersiniz, şuan ki rahatımızı kimlere borçluyuz bunu anlamak için mi dersiniz ne dersiniz bilmem ama geçmişin zaferle dolu günlerini hatırlamak hoşumuza gider bizim.
Fetih'ten sonra Çanakkale Çocuklar'na da bir hevesle gittim diyebilirim.Fragmanları gayet güzeldi.Ama gel gör ki film bitse de gitsem diye de dört gözle bekledim.Çok yavaş ilerliyor senaryo, bir annenin oğullarını savaştan geri almak istemesini anlatıyor. Bir rüyayla başlıyor film ve rüyada görülenler bir bir gerçeğe dönmeye başlıyor.
İki kardeş James ve Osman birbirlerini vuruyor, ölüyorlar. Ölenler toplanıp çukurlara gömülüyor, çocukların annesi cepheye gelince onları arıyor, sonra rüyasında gördüğü bulut geliyor aynı çizgi filmdeki gibi tek bir bulut! dolunayın önünden geçiyor, açılan çukurun üstünde duruyor ve iki yağmur damlası düşüyor buluttan. Birisi bir kardeşin gözüne birisi diğer kardeşin gözüne. diriliyorlar sonra, cepheye geri dönüyolar anneleriyle karşılaşıyorlar duygusal sahneler geçiyor biraz. Anne onları götürmek istiyor anzak komutan James'i göndermiyor gidersen hepinizi vururum diyor iki kardeş karşı cephelerde savaşmaya dönüyor. tam ateş başlıyor anne feryat ediyor savaşın ortasında mayıs sıcağında kar yağmaya başlıyor bir anda ve herkes şaşırıp birbirine sarılıyor savaş bitiyor !
yani saçmalık üstüne saçmalık oluyor. Ben de sandım ki Fetih'teki gemilerin karadan çekilmesi gibi Çanakkale'de 200 kiloluk mermiyi kaldırtacaklar askerimize, mayınları gizli gizli döşeyip aynı gerçekteki gibi tarihi canlandıracaklar.. Maalesef beklentilerim boş çıktı. Tabi izleyip beğenenlere de saygım var belki de ben beklentilerimi yüksek tutmuşumdur..

3 yorum:

  1. hahah resmen cizgi fil gibi yaa az birazda fantastik olmuş :P

    YanıtlaSil
  2. Böyle filmlerden genelde bi cacık olmaz :) amaç para başka bişey değil.

    YanıtlaSil

sizi sevi_yorum :)