Ana içeriğe atla

in the Büyükada :)

Adaların en büyüKü büyükada :)
ilk kez 1. sınıfta gitmiştim şimdi 4 oldum bi kere daha gitmek nasip oldu.
adaların evlerine, yalılarına , balkonlarından sarkan o pembiş çiçeklerine bayılıyorum..
adalara gidenler bilirler, iskeleye inince insan kalabalığından hiç bir yeri göremiyorsunuz,
kalabalıktan bunalmak bile mümkün ama ara sokaklara ilerledikçe, sakin sakin renkli köşklerin önünden geçerken iyi ki gelmişim diyorsunuz.
Günün erken saati gidildiğinde bir gün boyunca rahatça gezip görebilirsiniz diye düşünüyorum.
daha fazlası insanı sıkabilir, gezmekten , yemek yemekten başka bir de denize girebilirsiniz yüzme biliyorsanız tabi :) he bi de bisiklet kiralayabilirsiniz, günlüğü 10 tl idi.
biraz utanıyorum ama söylemek istiyorum, ben bisiklete binemiyorum :) Trabzonda büyüdüm ben köyümüz pek düz sayılmaz, her yer dağ bayır. erkekler bir şekilde korkusuzca düşe kalka öğreniyorlar ama ben bir iki denedim sonra bıraktım. Bu sefer adalarda öğrenecem dedim , aldık arkadaşım biraz öğretmeye başladı ama 1 saatte sadece kalkmayı ve 20 m gidebilmeyi öğrendim.
kalkmak kadar kolay olmayan durma işini beceremeyince ,
 ufak düşme kalkmaların ardından vazgeçtim :) 
ama bisiklet bilenlerin kesinlikle keyifle sürebileceği bir mekan adalar..
yaz bitmeden gidin gezin derim :)













Yorumlar

 1. Büyük ada güzeldir :) Bisiklet turu daha güzel :)

  YanıtlaSil
 2. Perşembe günü oradaydık, çok güzel gerçekten :)

  YanıtlaSil
 3. Evet cok guzeldir buyukada...bende her gittigimde buyuk keyif alirim...

  YanıtlaSil
 4. Resimler aynı gibi olsada benimde kenarda duruyor ada postlarım. Yazıarı yazılıp eklemeler olacak....
  Ama şimdi içim açıldı doğrusu :))))

  YanıtlaSil
 5. yayınla bi de seninkilere bakalım o zaman :)

  YanıtlaSil
 6. fotoğraflar çok güzel,
  orada olmak istedim:)

  YanıtlaSil
 7. Görseller harika mervecim, kendimi büyükada'da hissettim :)

  YanıtlaSil
 8. doya doya bak o zaman Nida :)

  YanıtlaSil
 9. İstanbul'un en güzel yerlerinden birinden ne güzel fotoğrafları paylaşmışsın onlara bakınca Ada'yı özlediğimi farkettim. Paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 10. Bende çok görmek istiyorum büyükadayı kasımda istanbuldayım havalar bozmazsa gitmek hatta bir gece kalmak istiyorum:)))
  http://fadique.blogspot.com/

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Günah var mı karıncayı kırınca?

İstanbul'da güneşli bir günün sabahında Topkapı Sarayı'nın avlusunda bulunan Has Oda'nın kapısı açıldı. Uzun boylu genç bir adam arka bahçeye doğru ilerliyordu. Bu kişi, Avrupa'yı titreten, koca Akdeniz'i hâkimiyet altına alan Osmanlı Devleti'nin kudretli hükümdarı Kanunî Sultan Süleyman'dan başkası değildi.
Devlet işlerinden vakit buldukça soluklanmak için arka bahçeye çıkar, ağaçları, kuşları, denizi seyrederdi. O gün deniz, ağaçlar bir başka güzeldi, yalnız ağaçlardan birkaç tanesinin yapraklarının buruştuğunu fark etti. Hemen yanlarına yaklaştı ve eliyle tutup incelemeye başladı. Biraz sonra ağaçların neden buruştuklarını anlamıştı. Karıncalar sarmıştı o güzelim dallarını.
Aklına bir çözüm yolu geldi. Ağaçları ilaçlatacaktı. Böylece ağaçlar karıncalardan kurtulacak ve rahat bir nefes alacaklardı. Fakat birkaç dakika daha düşününce bu fikrin o kadar da iyi olmadığını anladı. Karıncalar da can taşıyordu, ağaçları ilaçlatırsa onlar ölebilirdi. İşin içind…

Aşka Yükseliş ve Seni İstiyorum

AŞKA YÜKSELİŞ 

Ben izlediğim filmin yorumunu hemen bloga ekleyemezsem bir daha kafamdakileri toparlayıp yazamıyorum buraya sevgili okuyucularım.. o yüzdendir ki bu iki filmi hemen sizlerle paylaşmak istedim.. birbirinin peşi sıra çekilmiş iki film bunlar.. ilkinden başlıyorum önce "Aşka Yükseliş" filminden yani.. ünlü Melisa P. filminin oyuncusu Maria Valverde ile yakışıklı bir uşak başrolde.. zengin kız Babi ile sorunlu, agrasif , motorcu genç Hugo'nun aşkını konu alıyor tamamen.. yani tahmin ediyorum hangi kız izlese erir biter Hugo'nun yaptığı romantiklikler karşısında.. tamam sorunlu olabilir ama aşkın hakkını da çok iyi vermiş.. yani severek izlediğim filmin sonuna ne kadar üzüldüm anlatamam ! güzel işlenmiş bir konu ama sonu saçma bitmişti.. mutlu sonla bitmeyen filmleri sevmiyorum ben.. neyse film hakkında birşeyler araştırırken bir de ne göreyim, filmin devamı çekilmiş meğersem..

SENİ İSTİYORUM

İşte filmin devamı seni istiyorumu da aradım buldum hemen izlemeye…

Trabzon adı nerden gelmektedir ?

Evliya Çelebi Trabzon için şöyle demiş:
- Bu şehre küçük İstanbul denilse yeridir. İrem bağları gibi süslü bir şehirdir burası. Hamsi balığı pek meşhurdur. Onun için şu beyitleri söylerler:

Trabzondur yerümüz ,
Ahça tutmaz elümüz ,
Hamsi paluk olmasa ,
Nic'olurdu halumuz.

***

Bir zamanlar Trabzon'un bulunduğu yerde küçük, şirin bir kasaba varmış. Bir gün, kasabaya, tozu dumana katarak dört nala, bir atlı girmiş. Doğruca nalbant dükkanına giderek haykırmış:
- Atım terini soğutmadan tiz nallayın! Yoksa hepinizi kılıçtan geçirim.
Herkes, süvarinin heybetinden titremeye başlamış. Nalbant hemen dört nal hazırlayıp süvariye uzatmış:
- Yiğidim, gör nalları! Beğenirsen çivileyelim, demiş.
Süvari nalları şöyle bir yoklamış, avucunda sıkarak iki büklüm edivermiş:
- Ben teneke değil, nal isterim! diye gürlemiş.
Nalbant bu defa, halis çelikten dört nal hazırlamış, atını nallamış. Atlı yabancı memnun. Cebinden bir altın çıkararak nalbanta uzatmış. Nalbant, altını parmakları arasında şöyle…