Ana içeriğe atla

2012 Dünyanın En Güçlü Kadını

Dünyanın En Güçlü 100 Kadını Listesi ( The World's 100 Most Powerful Women)


Forbes dergisi tarafından, 2004 yılından beri hazırlanmakta olan bu liste hazırlanırken medyada görünürlük, siyaset ve ekonomiyi yönlendirme gibi ölçütler göz önüne alınıyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, listede 1. sırayı alırken, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise listede 2. sıraya oturdu. Medyadan iş dünyasına, eğlence sektöründen sivil toplum kuruluşlara pek çok farklı alanda görev yapan kadınlardan seçilen 100 kişiden biri de 93. sıradaki Güler Sabancı.

* Siyasetçi insanların belli yüz hatlarına sahip olduklarını okumuştum :) tabi hepsine genellememek lazım ama Merkel ile Sabancı birbirine benzemiyor mu sizce ?
ince dudaklar, geniş alın, dar kısa kaşlar.. ülkemizden birinin bu listede yer alması gurur verici keşke sayısı daha fazla olabilse tabi..
Güler Sabancı'yı tebrik ediyoruz :) kendi çapımızda yolundan gitmemiz gerektiğini de düşünüyorum.

 İşte listedeki ilk 15 isim: 

1-Angela Merkel
2-Hillary Clinton
3-Dilma Rousseff
4-Melinda Gates
5-Jill Abramson
6-Sonia Gandhi
7-Michelle Obama
8-Christine Lagarde
9-Janet Napolitano
10-Sheryl Sandberg
11-Oprah Winfrey
12-Indra Nooyi
13-Irene Rosenfeld
14-Lady Gaga
15-Virginia Rometty

 Listenin çoğu ABD'den isimlerden oluşurken, listeye giren ünlüler arasında;
 Oprah Winfrey, Lady Gaga, Beyonce Knowles, Jennifer Lopez, Shakira, ve Angelina Jolie yer aldı.  

Yorumlar

 1. Paylaşım için teşekkürler. Güler Sabancının ilk 100 kişi arasında olması gurur verici gerçekten. Kadınlarımızın evdeki sorumlulukları azalırsa bu isimlerin artacağına inanıyorum.

  YanıtlaSil
 2. kesinlikle katılıyorum, dünyanın en iyi ev hanımları, anneleri listesi yapılsa ilk 100 bizden çıkar zaten :)

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar merve,iadei ziyarete geldim veee çok güzel bir konuyla karşılandım:)Angela Merkel şu dünyada sevemediğim insanalar kategorisinde,amaaa Güler Sabancı gerçekten özel kadınlardan. Biz Türk kadınlarının gurur kaynağı diye düşünüyorum:))sevgiler...

  YanıtlaSil
 4. hoş geldin pembe makara :)
  gurur duymak konusunda şüphe yok diye düşünüyorum, haklısın..

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Günah var mı karıncayı kırınca?

İstanbul'da güneşli bir günün sabahında Topkapı Sarayı'nın avlusunda bulunan Has Oda'nın kapısı açıldı. Uzun boylu genç bir adam arka bahçeye doğru ilerliyordu. Bu kişi, Avrupa'yı titreten, koca Akdeniz'i hâkimiyet altına alan Osmanlı Devleti'nin kudretli hükümdarı Kanunî Sultan Süleyman'dan başkası değildi.
Devlet işlerinden vakit buldukça soluklanmak için arka bahçeye çıkar, ağaçları, kuşları, denizi seyrederdi. O gün deniz, ağaçlar bir başka güzeldi, yalnız ağaçlardan birkaç tanesinin yapraklarının buruştuğunu fark etti. Hemen yanlarına yaklaştı ve eliyle tutup incelemeye başladı. Biraz sonra ağaçların neden buruştuklarını anlamıştı. Karıncalar sarmıştı o güzelim dallarını.
Aklına bir çözüm yolu geldi. Ağaçları ilaçlatacaktı. Böylece ağaçlar karıncalardan kurtulacak ve rahat bir nefes alacaklardı. Fakat birkaç dakika daha düşününce bu fikrin o kadar da iyi olmadığını anladı. Karıncalar da can taşıyordu, ağaçları ilaçlatırsa onlar ölebilirdi. İşin içind…

Aşka Yükseliş ve Seni İstiyorum

AŞKA YÜKSELİŞ 

Ben izlediğim filmin yorumunu hemen bloga ekleyemezsem bir daha kafamdakileri toparlayıp yazamıyorum buraya sevgili okuyucularım.. o yüzdendir ki bu iki filmi hemen sizlerle paylaşmak istedim.. birbirinin peşi sıra çekilmiş iki film bunlar.. ilkinden başlıyorum önce "Aşka Yükseliş" filminden yani.. ünlü Melisa P. filminin oyuncusu Maria Valverde ile yakışıklı bir uşak başrolde.. zengin kız Babi ile sorunlu, agrasif , motorcu genç Hugo'nun aşkını konu alıyor tamamen.. yani tahmin ediyorum hangi kız izlese erir biter Hugo'nun yaptığı romantiklikler karşısında.. tamam sorunlu olabilir ama aşkın hakkını da çok iyi vermiş.. yani severek izlediğim filmin sonuna ne kadar üzüldüm anlatamam ! güzel işlenmiş bir konu ama sonu saçma bitmişti.. mutlu sonla bitmeyen filmleri sevmiyorum ben.. neyse film hakkında birşeyler araştırırken bir de ne göreyim, filmin devamı çekilmiş meğersem..

SENİ İSTİYORUM

İşte filmin devamı seni istiyorumu da aradım buldum hemen izlemeye…

Trabzon adı nerden gelmektedir ?

Evliya Çelebi Trabzon için şöyle demiş:
- Bu şehre küçük İstanbul denilse yeridir. İrem bağları gibi süslü bir şehirdir burası. Hamsi balığı pek meşhurdur. Onun için şu beyitleri söylerler:

Trabzondur yerümüz ,
Ahça tutmaz elümüz ,
Hamsi paluk olmasa ,
Nic'olurdu halumuz.

***

Bir zamanlar Trabzon'un bulunduğu yerde küçük, şirin bir kasaba varmış. Bir gün, kasabaya, tozu dumana katarak dört nala, bir atlı girmiş. Doğruca nalbant dükkanına giderek haykırmış:
- Atım terini soğutmadan tiz nallayın! Yoksa hepinizi kılıçtan geçirim.
Herkes, süvarinin heybetinden titremeye başlamış. Nalbant hemen dört nal hazırlayıp süvariye uzatmış:
- Yiğidim, gör nalları! Beğenirsen çivileyelim, demiş.
Süvari nalları şöyle bir yoklamış, avucunda sıkarak iki büklüm edivermiş:
- Ben teneke değil, nal isterim! diye gürlemiş.
Nalbant bu defa, halis çelikten dört nal hazırlamış, atını nallamış. Atlı yabancı memnun. Cebinden bir altın çıkararak nalbanta uzatmış. Nalbant, altını parmakları arasında şöyle…