RedHack- KızılHackerlar

16:41:00 Merve Sevim 3 Yorum

RedHack- KızılHackerlar

Son zamanlarda adlarını çok sık duyduğumuz Redhack  yani  Kızıl Hackerlar'dan bahsedeceğim sizlere. 1997 yılında kurulan, kendilerini marksist  ve sosyalist  olarak tanımlayan hacker grubu,  Şubat 2012'de Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün internet sitesini çökerterek adlarını duyurmuşlardır. Grup aynı zamanda Türkiye genelinde yaklaşık 350'ye yakın emniyet müdürlüğü sitesini geçici bir süreliğine çalışamaz hale getirmiş.Grubun çekirdek kadrosunu oluşturan üye sayısı ise sadece 12'dir.

Red Hack grubunun yaptığı diğer eylemler ise şöyledir:

*Nisan 2012'de İçişleri Bakanlığı sitesine ait bir alt sayfaya mesaj bırakılması.
*27 Nisan 2012 tarihinde İnternet servis sağlayıcılarından TTNet'in yaklaşık 2 saat süreyle internet hizmetinin aksatılması. Bunun üzerine açıklama yapan TİB saldırıyı doğruladı fakat internet kesintisi olduğuna dair haberleri yalanladı.
*Mayıs 2012'de Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın sistemine girerek bazı TSK personelinin bilgilerinin ifşa edilmesi.TSK bu haberi daha sonra "RedHack'in ele geçirdiğini iddia ettiği belgeler, güncelliğini yitirmiş bilgileri içeren, eski tarihli ve kişisel kullanıcılar tarafından oluşturulmuş belgelerdir." şeklinde yalanlamıştır.
*Temmuz 2012'de Dışişleri Bakanlığı’nın dosya paylaşım sitesinin hedef alınması. Saldırı sonucunda Türkiye'de çalışan pek çok yabancı diplomatın kimlik bilgilerinin Dropbox adlı site üzerinden yayınlanması.
*17 Temmuz 2012'de ÖSYM sitesinin bir süreliğine çökertilmesi.
*29 Mayıs 2012'de Türk Hava Yolları'nın internet sitesine greve destek amacıyla bir siber saldırı gerçekleştirildi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım eylemi doğruladı fakat herhangi bir zararın meydana gelmediğini söyledi.
*22 Temmuz 2012'de Adalet ve Kalkınma Partisi (AKParti) resmi websayfası geçici süreliğine mesaj bırakılarak kapatıldı.
*Eylemlerini destekleyen akademisyen ve gazetecilerin tehdit edilmesi üzerine Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün websitesinden daha önce ele geçirdikleri 77 megabyte boyutundaki ihbarların bulunduğu txt dosyasınının tamamının yayınlanması.
*29 Ekim 2012'de Diyanet Isleri Baskanligi'nin ana sayfasini hackleyerek hukumete ve Fethullah Gulen cemaatine yonelik bir dizi elestirinin yayinlanmasi .
*8 Ocak 2013 tarihinde YüksekÖğretim Kurumu ( YÖK ) sitesini 2.kez hacklemis ele geçirdiği yolsuzluk,haksızlık belgeleri yayınlamıştır.

***
gel gelelim yaptıkları işlerin yorumlanmasına..
kendi açımdan söyleyim, her ne kadar suçlu olsalar da aransalar da yolsuzlukları ortaya çıkardıkları için, insanların gözlerini açtıkları için kızamıyorum ben onlara..
bilmem duydunuz mu Bağımsız Sinema Merkezi RedHack siber saldırılarını konu alan bir sinema belgesi çekti ve 15 Şubatta vizyona çıktı.. Henüz filmi izleyemesem de fragmanı beni fazlasıyla meraklandırdı.. İzleyenler varsa yorumlarını bekliyorum ;)

3 yorum:

  1. bunlar türk mü orayı tam çözemedim :) bizim türklerden böyle şeyler çıkar mıymış, vay be :) yalnız filmi hakikaten çok merak ettim :)

    YanıtlaSil
  2. evet türk olduklarını biliyorum ben :)

    YanıtlaSil
  3. Hacker larada ihtiyaç olduğunu düşünüyorum, birçok eksiği, açığı ortaya çıkartıyorlar ama resmi suç işleme konusunda, bilemiyorum..

    YanıtlaSil

sizi sevi_yorum :)