Trabzon adı nerden gelmektedir ?

22:03:00 Merve Sevim 19 Yorum



Evliya Çelebi Trabzon için şöyle demiş:
- Bu şehre küçük İstanbul denilse yeridir. İrem bağları gibi süslü bir şehirdir burası. Hamsi balığı pek meşhurdur. Onun için şu beyitleri söylerler:

Trabzondur yerümüz ,
Ahça tutmaz elümüz ,
Hamsi paluk olmasa ,
Nic'olurdu halumuz.

***

Bir zamanlar Trabzon'un bulunduğu yerde küçük, şirin bir kasaba varmış. Bir gün, kasabaya, tozu dumana katarak dört nala, bir atlı girmiş. Doğruca nalbant dükkanına giderek haykırmış:
- Atım terini soğutmadan tiz nallayın! Yoksa hepinizi kılıçtan geçirim.
Herkes, süvarinin heybetinden titremeye başlamış. Nalbant hemen dört nal hazırlayıp süvariye uzatmış:
- Yiğidim, gör nalları! Beğenirsen çivileyelim, demiş.
Süvari nalları şöyle bir yoklamış, avucunda sıkarak iki büklüm edivermiş:
- Ben teneke değil, nal isterim! diye gürlemiş.
Nalbant bu defa, halis çelikten dört nal hazırlamış, atını nallamış. Atlı yabancı memnun. Cebinden bir altın çıkararak nalbanta uzatmış. Nalbant, altını parmakları arasında şöyle bir sürtüştürmüş. Paranın bütün yazıları silinmiş. Kendine dikkatle bakan atlıya:
- Al bu bozuk altını! Baksana tuğrası bozulmuş, diye uzatmış.
Yiğit adam şaşırmış, bir altın daha çıkarmış. Nalbant bir sürtüşle, onun da tuğrasını bozmuş. O zaman atlı, karşısındakinin hiç de yabana atılır birisi olmadığını anlamış:
- Hey, demiş. Atla atına, düş peşime. Sen bir nalbant dükkanına değil, er meydanına layıksın. O günden sonra bu kasabanın adı "Tuğra bozan" olmuş. Ve bu isim, zamanla "Trabzon" biçiminde söylenmiş.

***

Evliya Çelebi'miz, Trabzon'un ilk kurucusunun, zevk ehli, şen şatır bir kadın olduğunu, bundan dolayı bu şehre, neşeli kadın anlamına gelen "Tarb-zen" denildiğini, ya da suyu ve havasının hoşluğundan dolayı "tarb-ı efzun" adının verildiğini kaybeder.

Bazı kitaplarda da, Trabzon adının "Tuğra basan" dan geldiği, bu şehirde de, sultanların kendi adlarına tuğralı sikke, yani madeni para bastırdıkları kayıtlıdır.

Artık hangisine inanmayı isterseniz inanın :)
benin hoşuma neşeli kadın anlamı gitti mesela..


*Alıntıdır.

19 yorum:

 1. çok merak ediyodum trabzonu iyice atırdın merakımı:))
  karabükten gitmeden tüm karadenizi bitirmem lazım bi kere daha anladım:))

  YanıtlaSil
 2. Trabzon ismi "Trapezous" dan gelmektedir ve Rum (Grek)lar tarafından kurulmuş bir şehirdir. Burada anlattığınız hikayeler Osmanlı dönemine aittir, yani Trabzon ismi ile alakalı değildir. Ayrıca bir Trabzonlu olarak bu hikayeleri ilk defa duydum.

  YanıtlaSil
 3. ben de Trabzonluyum ve ben de ilk defa duydum Hasan Hüseyin :)
  doğrudur demedim zaten, okudum bir yerde paylaştım.

  YanıtlaSil
 4. Merhabalar,

  Karadeniz'in her şehrinin kendine özgü güzellikleri vardır. Ama Trabzon ayrı bir güzeldir.

  Bu güzel paylaşımınız için teşekkürler.
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
 5. 1463 Trabzon. Bende ilk defa duydum. Tatar Ramazan diziside Trabzonda mı çekilecekmiş dogru mu?

  YanıtlaSil
 6. Evliya Çelebi ne de doğru demiş Küçük İstanbul diye :) Ben bu sözü duymamıştım ama Trabzon'da yaşarken hep derdim "burası benim küçük İstanbulum" diye :) Demek ki aynı hisleri yüzyıllar öncesinde de uyandırmış, Özlediğim ve gitmek için gün saydığım şehir

  YanıtlaSil
 7. Recep Altun ; merhabalar :) çok güzeldir memleketim , teşekkürler sevgiler..

  hayatboyu; valla konu hakkında bilgim yok, orda mı çekilcekmiş :)

  Nurşah; artık benim de küçük istanbulum oldu diyebilirim :)

  YanıtlaSil
 8. YEŞİLİN BİN BİR TONU MAVİNİN İSE EN HASI VAR MI BUNDAN ÖTESİ...

  YanıtlaSil
 9. Hamza, bizim için ötesi yok doğrudur :)

  YanıtlaSil
 10. Teşekkürle bu yazı sayesinde ödevimi hoca tam puanlı verdi. Hazırlayanın ellerine sağlık.Emeğe saygı yorum ekleyelim...

  YanıtlaSil
 11. Hazırlayanın ellerine sağlık.Bu sayde hocadan tam puan aldım...

  YanıtlaSil
 12. Hazırlayanın ellerine sağlık.Bu sayade hocadan tam puan aldım...

  YanıtlaSil
 13. İşinize yaramasina çok sevindim ;) başarılar dilerim..

  YanıtlaSil
 14. Bende hep derim küçük istanbul diye Evliya Çelebi de vakti zamanında aynı hissiyattaymış demek :)

  YanıtlaSil
 15. http://www.cografya.gen.tr/tr/trabzon/anlami.html
  buradaki bilgi hepsinden daha ciddi görünüyor. meraklıları bi inceleyin

  alıntı:
  Trabzon üzerine pekçok araştırmalar vardır. Bunlar arasında en gerçekçi olan Alman Arkeoloji Bilgini Falmerayer’dir. 1827 senesinde Münih’te basılan Geschichte Kaiserturm Trapezont isimli eserinde bu araştırıcı, Trabzon târihini teferruatlı olarak inceler. Alman bilgini Falmerayer, târihî vesikalara dayanarak Trabzon’u Orta Asya’dan gelen Türk kavimlerinden Turanlara bağlı “Tibarenler”in kurduğunu ifâde eder. Tibarenler bu bölgenin ilk sâkinleri Elizonlarla kaynaşmış ve gelişen şehir “Tibaren-Elizon” ismini almıştır. Zamanla “Tirenbun” sonra da “Trabzon” olan bu ismin menşei “Tibaren-Elizon”ların yaşadığı şehir isminden gelmiştir.

  YanıtlaSil
 16. Trabzon üzerine pekçok araştırmalar vardır. Bunlar arasında en gerçekçi olan Alman Arkeoloji Bilgini Falmerayer’dir. 1827 senesinde Münih’te basılan Geschichte Kaiserturm Trapezont isimli eserinde bu araştırıcı, Trabzon târihini teferruatlı olarak inceler. Alman bilgini Falmerayer, târihî vesikalara dayanarak Trabzon’u Orta Asya’dan gelen Türk kavimlerinden Turanlara bağlı “Tibarenler”in kurduğunu ifâde eder. Tibarenler bu bölgenin ilk sâkinleri Elizonlarla kaynaşmış ve gelişen şehir “Tibaren-Elizon” ismini almıştır. Zamanla “Tirenbun” sonra da “Trabzon” olan bu ismin menşei “Tibaren-Elizon”ların yaşadığı şehir isminden gelmiştir.

  YanıtlaSil
 17. Mikail Memiş teşekkürler senin hikayen bana daha gercekci geldi...
  TRABZON

  YanıtlaSil
 18. Bir Trabzonlu olarak.... Yaklaşık 30 yıl sonra güzel memleketime döndüm... Memleketim çok ama çokkk güzelleşmiş değişmiş modern bir görünüm kazanmış... Ama İnsanları bazı insanlarından sokaktaki çarşı ve pazardaki insanlarından bahsediyorum ... herkesten değil... Bu kadar kaba,saygısız,yobaz,eğitimsiz,insanlar maalesef Tarbzon dışında başka bir yerde göremezsiniz... Yazık gerçekten çokk yazık....

  YanıtlaSil

sizi sevi_yorum :)