Ana içeriğe atla

90'lar sokak oyunları


doksanlar dizisini seviyorum şu sıralar, filmin fragmanları dönerken -sokakta oynayan son çocukların filmi gibi bir şey söyleniyordu.. ne kadar da haklılar , bizim çocukluğumuzdan sonrakiler sanki annelerinin karnından bilgisayarla doğmuşlar.. daha anne diyemeden bebeler bilgisayarı istiyor, akıllı telefonla oynamak istiyor.. eski telefonları bile beğenmiyorlar..
bugün twitterda #BizÇocukken etiketi vardı takip edenler bilirler, çocukluğumda yaptığım herşeyi oraya yazmak istedim.. meğer ne değişik oyunlar oynarmışız, sokakta, gece yarılarına kadar..
o oyunlardan biri dumbalaydı, genellikle akşam karanlık çöktükten sonra oynardık.. mahalledeki ablalar abiler çocuklar hep birlikte oynardık.. kısaca anlatayım oyunu.. 10 tane kiremit parçası ya da taş düz bir yerde üstüste duracak şekilde dizilir..kimin dumbalanın başında duracağını belirlemek için herkes sırayla belli uzaklıktan ayağa giyilen bir lastikle taşları yıkmaya çalışır.. taşları yıkamayan kişi ebe olur.. bu ebenin görevi elindeki lastikle taşları üstüste dizmeye çalışan arkadaşlarını yakına yaklaştırmamaktı.. herkes farklı yönlere dağılırdı, ebe birini vurmak için lastiğini atardı vuramazsa gidip o lastiği kendisinin alması gerekirdi, tabi taşların yanına geri gelene kadar diğerleri koşup taşları üstüste koyardı :)
ayy anlatırken bile oynamış kadar oldum :) siz bilmezsiniz o lastiği eğer sert atarsa ebe vurduğu kişiyi kıpkırmızı yapardı :) ben de bir iki yere çok pis yemiştim lastiği..
şimdiki bebeler yaşlanınca ne anlatacak torunlarına merak ediyorum :) yavrum biz çocukken facebookta çiflik oynardık mı diyecekler ya da telefonda tır sürerdik felan :) neyseki ben tam ucundan kurtardım geleceğimi..
sizin oynadığınız değişik oyunlar var mıydı ? bu arada ben bizim köyde bu oyuna dumbala denirdi , farklı adı da olabilir ben bilmiyorum ;)


Yorumlar

 1. Tam da bugün çocukluk anılarımı yazmıştım :)
  "Ondan sonra yine maç yapmaya, taso, bilye, yerden yüksek, yakan top, istop, yedi kule, saklambaç vs vs oynamaya devam ettim... " Bkz. http://kusyuvamm.blogspot.com/2013/07/tam-bir-oglan-cocuguydum.html

  YanıtlaSil
 2. Aay olmaz mı. Ne oyunlar oynardık. Gece gece abiler, ablalarla saklambaç oynamalar falan ne günlerdi yaa :)

  YanıtlaSil
 3. :)) ne oynardık sokakta, annem eve çağırana kadar.. hava karanana kadar başka sokakata kararınca annemin gözü önünde..saklambaç saatleri;)

  YanıtlaSil
 4. biz dokuz taş derdik o oyuna topla taşları devirmeye çalışırdık. taşları üstüste dizmeye çalışanları topla vurmaya çalışırdık :) sizin oyun biraz kötüymüş ya lastik ne acıtır adamı :)
  biz de caminin bahçesine giderdik betona çizgiler çizilmişti o çizgilerde köşe kapmaca oynardık o aklıma geldi şimdi:)
  ne günlerdi ya

  YanıtlaSil
 5. kusyuvam ; hemen okuyorum :)

  gizem ; gece saklambaçın keyfi de başka olurdu dimi :)

  yeşim ; ya bikeresinde beni de çağırmıştı annem gitmemiştim , bi güzel gelip dövüp almıştı :) o zamandan sonra eve geç gitmeyi unuttum.

  amphitrite; evet ya ! diyorum bunun bir adı daha vardı ama ne :) dokuztaş tabi..

  YanıtlaSil
 6. Son çocuklar diyorlar bende katılıyorum ama varoş semtlerde çocuklar halen daha sokaklarda,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. varos semtte nedir ya asil onlar bizim kulturumuzu gelenegimizi yansitiyorlqr lutfen kelimelerinizi eikkatli secin

   Sil
 7. Şunuda eklim bari =)
  http://koyulaci.blogspot.com/2013/05/canak-comlek-patlad.html

  YanıtlaSil
 8. Sonsuz :) mutlaka vardır, öyle bizim köyde de hala çocuklar dışarlarda ama bizimki gibi birlik beraberlik, çeşitli oyunlar oynama yok .. yazın için teşekkürler çocukluğunu sevgiyle hatırlayan ne çok kişiyiz :)

  YanıtlaSil
 9. merhaba:)
  çocukluk güzel oyunlar daha da güzel:)
  sevgiler

  YanıtlaSil
 10. Ahh, ahh! Yine hatırlattın bana eski güzel günleri :) 90'ların çocukları çok güzel yaşadı çocukluğunu.. Şimdi sokaklarda oyun oynayan çocukları görmek zor.. Gördüğümde de seviniyorum, bilgisayarlardan kurtulup gerçek oyunlar oynamalarına..

  Anlattığın oyunu ben hiç duymadım, hiç oynamadım da. Ama zevkliymiş gerçekten.. Çocuk olabilsek de oynayabilsek şimdi :)

  YanıtlaSil
 11. Merhabalar,
  Bloğunuzu yeni keşfettim ve çok beğendim.
  Ve hemen izlemeye aldım :)) Bana da beklerim.http://fatoscatadlar.blogspot.com/
  Güzel paylaşımlarda görüşmek dileği ile,
  İzmir'den kucak dolusu sevgiler...

  YanıtlaSil
 12. maviye iz süren, merhaba hoşgeldin :) doğru var mı çocukluk gibisi :)

  Emrah, dokuztaş da olabilir adı , ben de sonradan öğrendim :) utanmasam ben yine çıkıp oynarım ama arkadaşım yok :)

  Fatma, hoşgeldin :) ben de sana Trabzon'dan kucak dolusu yemyeşil sevgiler gönderiyorum :) uğrarım mutlaka..

  YanıtlaSil
 13. Ben kendimi gayet şanslı hissediyorum. Bu oyunların hepsi çocukluğumda vardı e biz mahallede bu oyunlarla büyüdük. 9 taş nasıl zevkliydi ama.. Bir de toğu havaya atıp kapıp vurmaca çok oynardık bir de yakar top :) İp atlardık bir de neyse sürekli aklıma bir şeyler geliyor :D

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Günah var mı karıncayı kırınca?

İstanbul'da güneşli bir günün sabahında Topkapı Sarayı'nın avlusunda bulunan Has Oda'nın kapısı açıldı. Uzun boylu genç bir adam arka bahçeye doğru ilerliyordu. Bu kişi, Avrupa'yı titreten, koca Akdeniz'i hâkimiyet altına alan Osmanlı Devleti'nin kudretli hükümdarı Kanunî Sultan Süleyman'dan başkası değildi.
Devlet işlerinden vakit buldukça soluklanmak için arka bahçeye çıkar, ağaçları, kuşları, denizi seyrederdi. O gün deniz, ağaçlar bir başka güzeldi, yalnız ağaçlardan birkaç tanesinin yapraklarının buruştuğunu fark etti. Hemen yanlarına yaklaştı ve eliyle tutup incelemeye başladı. Biraz sonra ağaçların neden buruştuklarını anlamıştı. Karıncalar sarmıştı o güzelim dallarını.
Aklına bir çözüm yolu geldi. Ağaçları ilaçlatacaktı. Böylece ağaçlar karıncalardan kurtulacak ve rahat bir nefes alacaklardı. Fakat birkaç dakika daha düşününce bu fikrin o kadar da iyi olmadığını anladı. Karıncalar da can taşıyordu, ağaçları ilaçlatırsa onlar ölebilirdi. İşin içind…

Aşka Yükseliş ve Seni İstiyorum

AŞKA YÜKSELİŞ 

Ben izlediğim filmin yorumunu hemen bloga ekleyemezsem bir daha kafamdakileri toparlayıp yazamıyorum buraya sevgili okuyucularım.. o yüzdendir ki bu iki filmi hemen sizlerle paylaşmak istedim.. birbirinin peşi sıra çekilmiş iki film bunlar.. ilkinden başlıyorum önce "Aşka Yükseliş" filminden yani.. ünlü Melisa P. filminin oyuncusu Maria Valverde ile yakışıklı bir uşak başrolde.. zengin kız Babi ile sorunlu, agrasif , motorcu genç Hugo'nun aşkını konu alıyor tamamen.. yani tahmin ediyorum hangi kız izlese erir biter Hugo'nun yaptığı romantiklikler karşısında.. tamam sorunlu olabilir ama aşkın hakkını da çok iyi vermiş.. yani severek izlediğim filmin sonuna ne kadar üzüldüm anlatamam ! güzel işlenmiş bir konu ama sonu saçma bitmişti.. mutlu sonla bitmeyen filmleri sevmiyorum ben.. neyse film hakkında birşeyler araştırırken bir de ne göreyim, filmin devamı çekilmiş meğersem..

SENİ İSTİYORUM

İşte filmin devamı seni istiyorumu da aradım buldum hemen izlemeye…

Trabzon adı nerden gelmektedir ?

Evliya Çelebi Trabzon için şöyle demiş:
- Bu şehre küçük İstanbul denilse yeridir. İrem bağları gibi süslü bir şehirdir burası. Hamsi balığı pek meşhurdur. Onun için şu beyitleri söylerler:

Trabzondur yerümüz ,
Ahça tutmaz elümüz ,
Hamsi paluk olmasa ,
Nic'olurdu halumuz.

***

Bir zamanlar Trabzon'un bulunduğu yerde küçük, şirin bir kasaba varmış. Bir gün, kasabaya, tozu dumana katarak dört nala, bir atlı girmiş. Doğruca nalbant dükkanına giderek haykırmış:
- Atım terini soğutmadan tiz nallayın! Yoksa hepinizi kılıçtan geçirim.
Herkes, süvarinin heybetinden titremeye başlamış. Nalbant hemen dört nal hazırlayıp süvariye uzatmış:
- Yiğidim, gör nalları! Beğenirsen çivileyelim, demiş.
Süvari nalları şöyle bir yoklamış, avucunda sıkarak iki büklüm edivermiş:
- Ben teneke değil, nal isterim! diye gürlemiş.
Nalbant bu defa, halis çelikten dört nal hazırlamış, atını nallamış. Atlı yabancı memnun. Cebinden bir altın çıkararak nalbanta uzatmış. Nalbant, altını parmakları arasında şöyle…