Ana içeriğe atla

dünya için küçük benim için büyük bir adım :)


"Bir Tek Akıla Nazar DeĞmezmiş!
Çünkü Kimse Kimsenin Aklını Beğenmezmiş." 

twitterda gördüm bu sözü pek sevdim pek hoşuma gitti neden mi çünkü son aylarda hayatımdaki büyük değişiklikleri ve karşılaştığım sorunları özetliyordu bu cümle..

şöyle ki üniversite hayatımı bitirip Trabzona döndüğüm ramazan ayının ilk günü başımı kapatmaya karar verdim. daha doğrusu bu düşünce aylardır aklımdaydı da okulun bitmesini beklemek istedim.

Lise zamanlarımda da okul dışında başımı kapatmıştım ama tam anlamıyla , dört dörtlük müslüman gibi herşeyime dikkat edemiyordum. üniversiteye başlayınca da dersten çıkınca kapat girince aç sistemi hiç hoşuma gitmedi ve üniversitede kapatmadım başımı.. okulum bitsin tamamen kapatırım diye de bir bahane buldum kendime diyelim ve 4 yılım böyle geçti..

4 yılda yaşadığım hayat tecrübesinin haddi hesabı yok tabi.. kendi adıma çok büyük işler başardım.. ama hayat akıp da zaman su gibi geçtikçe değmez dünya hayatı zaten bomboş gel okul bitince vicdan yaptığın bu durumdan kurtul diye diye kendimi hazırladım.. bunun yanında ailem de beni öyle görmek istiyordu tabi ama sen ne zaman istersen diyorlardı.. öyle böyle derken okul biter bitmez ben kapandım..

usuldendir hani "nasıl olmuş, yakışmış mı" diye önüme gelene soruyordum ilk başlarda :) millet de ne desin tabi çok cici olmuşsun felan diyor insanın yüzüne hiç beğenmedim denir mi benim ki de soru.. şaka bir yana kapanmak ya da kapanmamak büyük bir devrim kadın yaşantısında.. bir sürü kural , her an dikkat edilmesi gereken kurallar hem de.. eskiden tişört pantolon giyerdim kimse bakmazdı mesela şimdi azıcık kolum açılsa dikkat kesiliyor insanlar.. 

tabi önemli olan başı kapatmak değil inandığın dinin  tüm gereklerini yerine getirmek.. baş örtüsünün altına saklanıp ne fena işler yapanlar da yok değil var elbet.. yakışmış yakışmamış mı ağza alınmaması gereken bir cümle tabi ne için kapandığını bilen birisi için.. ama napalım gençlik var serde istiyoruz ki güzel olsun beğenilelim :)

hani bu süreçte herkesten destek olmasını beklemedim bana ama saçma sapan yorumlar da olmadı değil.. baş örtümü bağlama şeklimi belli bir siyasi partiye benzetmeler, neden bu şekilde bağladın da diğer türlü bağlamadınlar.. saçlarını neden tepeden topladın da deve hörgücü gibi yaptın başını demeler.. hani bunu bana diyen kişi de kapalı olup aynı bu şekilde bağlamasa başını yine sorun yok ! sinirlendim biraz doğal olarak.. üniversitede çok sevdiğim bir arkadaşımın kapanırsan seni silerim demesi.. hala silmemiş gerçi :) bakmıyorum sanmasın.. yani boş işler bunlar.. aklım fikrim kişiliğim değişmedi sonuçta saçımı kapattım.. bu kapanma işini bu kadar hızlandıran etkenlerden biri de malum sevdiceğimdir.. 4 yıl boyunca yaptığımın yanlış olduğunu söyleyip durdu ve sonunda "haklısın"  dedim ona da.. tamam Allah için kapanıyoruz ama nefse dur deyip bir yerden başlamak gerekiyordu.. sebep olanlar olmak zorunda yani..

öyle işte iki arada bi derede anlattım size de :) yorumlarınızı da merak ediyorum aman çok sert çıkmayın bazı cümlelerime :) sevgiler saygılar blog canlarım..Yorumlar

 1. Hayırlı olsun canım :) eminim ki çok güzel olmuştur.yakıştığına eminim

  YanıtlaSil
 2. hayırlı olsun merve'cim.
  yakışmıştır, yakışmıştır:)

  YanıtlaSil
 3. hayırlı olsun, neden sert çıkalım ki öyle düşünme. seni görünüşün veya inancın için hayatından silecek insan zaten hiç arkadaşın olmamıştır, hiç dert etme onu olur mu? bu arada anneannen nasıl oldu?

  YanıtlaSil
 4. malesef bizim toplumumuz böle cnm. her şeye karışıyorlar. sen güzel bi iş yapmışsın rahat ol.sevgiler. bi de o seni silerim diyen arkadaşı anlamadım. bu senin hayatın karışmaya hiç hakkı yok.

  YanıtlaSil
 5. ne bizlerin yorumları, ne karşı çıkanlar, ne de onaylayanlar(sevdiceğin de dahil:),
  kimin ne dediğinin hiç bir önemi yok...
  asıl önemli olan iç sesinin, yani kalbinin ne dediği...
  sen O' nu dinle...
  O asla yanıltmaz...

  Gerisi boş...

  Sevgiler kucak dolusu...;)

  YanıtlaSil
 6. Hayırlı olsun eminim ki çok yakışmıştır.Ayrıca daa insanlar her zaman konuşurlar açık kapalı farketmiyor. Sen içinden gelen sesi dinle yeter.Hayat senin :)

  YanıtlaSil
 7. Pamuk Şeker, Asortik , teşekkür ederim çookça , yakıştı sanırım yaa :)


  Çalıkuşu, kapandığım için sert çıkmayın demedim, şu üniversitede açılma konusunda sert çıkmayın dedim :)) ananem yoğun bakımda ama daha iyi durumu, bir kaç gün sonra özel odaya çıkabilecekmiş, düşündüğün için çok teşekkkür ederim tekrar..


  Selma, çok teşekkür ederim canım :) öyle ya herkesin hayatı kendine dimi :)


  Azra, doğru söyledin valla :) ama sen de kızsın anlarsın böyle şeyleri .. gençken zor oluyor bazı dini görevleri yerine getirmek. ben de seni öpüyorum çokça :)


  Gamzenin Renkleri, çok doğru söyledin , açıkken de yorum yapmadan olmuyor kapalıyken de :) hele kadınlar birbirlerini çok acımadan yargılıyorlar.. hayat benim doğru :)

  YanıtlaSil
 8. Senin içine nasıl siniyorsa öyle yaşa hayatı.
  bu herşeyde geçerli; düşünce , inanç , giyim.
  yüzünde ki tebessümler eksik olmasın yeter :)

  YanıtlaSil
 9. Safransarı, teşekkür ederim :) vicdanımı rahatlatacak en büyük değişim buydu hayatımda şükür gerçekleştirdim.

  YanıtlaSil
 10. Merve'cim bencede çok yakışmış gibi görünüyor. Ayrıca herkesin söylediklerine bu kadar çok kafanı takma bırak onlar söylesin sende dinle ama sen yine içinden nasıl geliyorsa öyle yap. :)

  YanıtlaSil
 11. Gizemcim çok teşekkür ederim :) aynen dediğini uyguluyorum kimse üzülmüyor :)

  YanıtlaSil
 12. değeli hemşerim hayrılı olsun önçelikle .
  çok güzel bir yazı yazmışsın eline yüreğine sağlık insanlar ne düşündüğü değil senin kendi ruhunun ne hissettiği önemi başkalarının zorlaması altında yapılan her şey insana eziyet gibi gelir nerede ne zaman bir fırsat bulsan bu durumdan kurtulmak için çabalar çünkü kendi isteği değildir bu düşünçe ona zorla dayatılmış mecbur bırakılmıştır.
  oysa ki zorlama olmayan tek dini yaşıyoruz ama doğru mu yaşıyoruz bilinmez...

  NE DER MEVLANA


  Gel, gel, ne olursan ol yine gel,
  İster kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel,
  Bizim dergahımız, umitsizlik dergahı değildir,
  Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel...
  Ben yaşadıkça Kur'an'ın bendesiyim
  Ben Hz.Muhammed'in ayağının tozuyum
  Biri benden bundan başkasını naklederse
  Ondan da bizarım, o sözden de bizarım, şikayetçiyim...
  Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız
  Bizim mezarımız ariflerin gönüllerindedir...
  Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız
  Bizim mezarımız ariflerin gönüllerindedir...
  Güneş olmak ve altın ışıklar halinde
  Ummanlara ve çöllere saçılmak isterdim
  Gece esen ve suçsuzların ahına karışan
  Yüz rüzgarı olmak isterdim...
  Aklın varsa bir başka akılla dost ol da, işlerini danışarak yap...
  Şu toprağa sevgiden başka bir tohum ekmeyiz
  Şu tertemiz tarlaya başka bir tohum ekmeyiz biz...
  Hayatı sen aldıktan sonra ölmek, şeker gibi tatlı şeydir
  Seninle olduktan sonra ölüm, tatlı candan daha tatlıdır...
  Biz güzeliz, sen de güzelleş, beze kendini
  Bizim huyumuzla huylan, bize alış başkalarına değil...
  Bir katre olma, kendini deniz haline getir
  Madem ki denizi özlüyorsun, katreliği yok et gitsin...
  Beri gel, beri ! Daha da beri ! Niceye şu yol vuruculuk ?
  Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...
  Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol...

  Mevlana Muhammed Celaleddini Rumi

  YanıtlaSil
 13. Hamza, teşekkürler :) hem yorum hem şiir için..

  YanıtlaSil
 14. maasallah sok tatlı olmussun. ben de lısede kapanmıstım tum arkadas cevrem bırden benle konusmadı herkes bana ocu gıbı bakmıstı ;) sımdı dusunuyorum bazen yetıskınler ne komık hale dustuklerını bıle farkedmeıyorlar sımdı eskı zamanlarımı dusununce tepkı verenlere sadece guluyorum sen de oyle yap bızım ınsanımız herkesı kendı gıbı olması gerektıgını dusunuyor o yuzden farklı olana tepkı verıyorlar. gulup gececeksın cunku gercekten bır 10 sene sonra sımdı canını sıkan yorumlara guluceksın...

  Allah Kabul etsın ve ıns. hepımızı dogru yola ıletsın

  YanıtlaSil
 15. Yusuf ve yunus'un annesi, çok teşekkür ediyorum :)) biliyorum bunları yaşayan ne ilk ne de son kişiyim. ben böyle çok mutluyum zaten kim ne derse desin..

  YanıtlaSil
 16. Biraz geç oldu ama ben anca farkettim resminden. Yorumuma cevap verdiğinde gördüm canım. Çok yakışmış çok sevindim senin adına hayırlı olsuun :)

  YanıtlaSil
 17. Üniversitedeki o arkadaş kimmiş çok merak ettim :) Senin adına çok sevindim. Tebrik ederim.

  YanıtlaSil
 18. Canım çok tebrik ederim geçen günlerimiz için tövbeden başka yapacak bir şey yok ,

  YanıtlaSil
 19. Yeni farkettim yayınını. Hayırlı olsun canım, Allah devamına erdirsin. Hem dünyan hem ahiretin için en doğrusunu yapmışsın. Seni okuyunca bundan 20 sene öncesine gittim ve kendi yaşadığım zorluklar geldi aklıma.( Bu arada 20 yıl, çok geçmiş, yeni farkediyorum) Ama tüm zorluklara değecek bir karar. Haa, bu arada yakışmaz mı çok yakışmış:)

  YanıtlaSil
 20. Ezgi Özen, çok teşekkür ederimm canım :)

  Mesut, sen değilsin bunu bil yeter :)) teşekkür ettim..

  Siyah Kuğu, çok teşekkür ederim canım :) aynen dediğin gibi öyle yada böyle yaşlanıyoruz, günahla veya sevapla..


  Özlem Turan,çok teşekür ederim canımm :) zaman ne olursa olsun bir zorluk oluyor dimi :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Günah var mı karıncayı kırınca?

İstanbul'da güneşli bir günün sabahında Topkapı Sarayı'nın avlusunda bulunan Has Oda'nın kapısı açıldı. Uzun boylu genç bir adam arka bahçeye doğru ilerliyordu. Bu kişi, Avrupa'yı titreten, koca Akdeniz'i hâkimiyet altına alan Osmanlı Devleti'nin kudretli hükümdarı Kanunî Sultan Süleyman'dan başkası değildi.
Devlet işlerinden vakit buldukça soluklanmak için arka bahçeye çıkar, ağaçları, kuşları, denizi seyrederdi. O gün deniz, ağaçlar bir başka güzeldi, yalnız ağaçlardan birkaç tanesinin yapraklarının buruştuğunu fark etti. Hemen yanlarına yaklaştı ve eliyle tutup incelemeye başladı. Biraz sonra ağaçların neden buruştuklarını anlamıştı. Karıncalar sarmıştı o güzelim dallarını.
Aklına bir çözüm yolu geldi. Ağaçları ilaçlatacaktı. Böylece ağaçlar karıncalardan kurtulacak ve rahat bir nefes alacaklardı. Fakat birkaç dakika daha düşününce bu fikrin o kadar da iyi olmadığını anladı. Karıncalar da can taşıyordu, ağaçları ilaçlatırsa onlar ölebilirdi. İşin içind…

Aşka Yükseliş ve Seni İstiyorum

AŞKA YÜKSELİŞ 

Ben izlediğim filmin yorumunu hemen bloga ekleyemezsem bir daha kafamdakileri toparlayıp yazamıyorum buraya sevgili okuyucularım.. o yüzdendir ki bu iki filmi hemen sizlerle paylaşmak istedim.. birbirinin peşi sıra çekilmiş iki film bunlar.. ilkinden başlıyorum önce "Aşka Yükseliş" filminden yani.. ünlü Melisa P. filminin oyuncusu Maria Valverde ile yakışıklı bir uşak başrolde.. zengin kız Babi ile sorunlu, agrasif , motorcu genç Hugo'nun aşkını konu alıyor tamamen.. yani tahmin ediyorum hangi kız izlese erir biter Hugo'nun yaptığı romantiklikler karşısında.. tamam sorunlu olabilir ama aşkın hakkını da çok iyi vermiş.. yani severek izlediğim filmin sonuna ne kadar üzüldüm anlatamam ! güzel işlenmiş bir konu ama sonu saçma bitmişti.. mutlu sonla bitmeyen filmleri sevmiyorum ben.. neyse film hakkında birşeyler araştırırken bir de ne göreyim, filmin devamı çekilmiş meğersem..

SENİ İSTİYORUM

İşte filmin devamı seni istiyorumu da aradım buldum hemen izlemeye…

Trabzon adı nerden gelmektedir ?

Evliya Çelebi Trabzon için şöyle demiş:
- Bu şehre küçük İstanbul denilse yeridir. İrem bağları gibi süslü bir şehirdir burası. Hamsi balığı pek meşhurdur. Onun için şu beyitleri söylerler:

Trabzondur yerümüz ,
Ahça tutmaz elümüz ,
Hamsi paluk olmasa ,
Nic'olurdu halumuz.

***

Bir zamanlar Trabzon'un bulunduğu yerde küçük, şirin bir kasaba varmış. Bir gün, kasabaya, tozu dumana katarak dört nala, bir atlı girmiş. Doğruca nalbant dükkanına giderek haykırmış:
- Atım terini soğutmadan tiz nallayın! Yoksa hepinizi kılıçtan geçirim.
Herkes, süvarinin heybetinden titremeye başlamış. Nalbant hemen dört nal hazırlayıp süvariye uzatmış:
- Yiğidim, gör nalları! Beğenirsen çivileyelim, demiş.
Süvari nalları şöyle bir yoklamış, avucunda sıkarak iki büklüm edivermiş:
- Ben teneke değil, nal isterim! diye gürlemiş.
Nalbant bu defa, halis çelikten dört nal hazırlamış, atını nallamış. Atlı yabancı memnun. Cebinden bir altın çıkararak nalbanta uzatmış. Nalbant, altını parmakları arasında şöyle…