online alışveriş meselesi..

11:48:00 Merve Sevim 5 Yorum


Bu zamanda internetten alışveriş yapmayan kalmış mıdır diyordum İstanbuldayken, şimdi geldim Trabzona online satışta çalışmaya başladığımdan beri çevremdekilerden hep aynı soruyu duyuyorum:
-internetten alışveriş güvenli mi merve? 
yani İstanbulda duyardım insanlar market alışverişini bile artık internetten yapar olmuş, tuvalet kağıdına kadar  istiyor adam neden güvenli olmasın ki bilindik güvendik sitelerden alışveriş yaptığınız sürece.. 
ha yok ben kredi kartı dolandırıcılığından korkuyorum diyorsanız da sanal kart kullanın derim.. internet alışverişlerinizde kullandığınız kartınızın limiti çok olmasın mesela, her kartınızla internetten alışveriş yapmayın bir kartınızı sırf internet için kullanın.. 
4 yıldır ben hiç bir sorunla karşılaşmadım mesela dolandırıcılık gibi.. bilgisayarımı internetten almıştım 2 milyara.. uçak biletlerimi hep internetten almaya çalışırım.. en çok da kıyafet alışverişini seviyorum internetten.. mağazalarda dolaşıp yorulmadan bir sürü kıyafete bakabiliyoruz.. ilk başlarda anlamıyordum bütün kredimi interten aldığım kıyafetlere yatırıyordum ama alıştıkça alışverişi de azalttım  :) doydum sanırım..
Trabzonda en çok sorulan sorulardan diğeri ise:
-İstanbul'daki pazarlara gittin mi, nasıl herkesin dediği gibi çok ucuza çok güzel şeyler mi var ?
ben 4 yıl fındıkzade pazarından çıkmadım evet doğru diyorum :) okuldan çıkardık her cuma doğru pazara.. ilk senelerde baya poşet poşet ellerimi doldurup çıkardım pazardan.. baktım ki pazardan aldıklarımı 3 kere ancak giyiyorum sonra kalitesizleşiyor.. yani 5 liraya aldığım kazağın , elbisenin , tişörtün haddi hesabı yoktu :) her tatilde eve döneceğim zaman kuzenlere, çocuklara annemlere hediyelerle giderdim pazar sağolsun :) ama bir yere kadar o da.. son zamanlarda giriyordum pazara 1 tane bişi alıp çıkıyordm o kadar.. ondan da doyuyorsunuz yani..
şimdi Trabzondayım yavaş yavaş özlemeye başlıyorum , artık seneye kadar ne olur bilemem :) valizsiz gelip 2 valizle mi dönerim ordann bilinmez :)


5 yorum:

sizi sevi_yorum :)

dünya için küçük benim için büyük bir adım :)

13:21:00 Merve Sevim 20 Yorum


"Bir Tek Akıla Nazar DeĞmezmiş!
Çünkü Kimse Kimsenin Aklını Beğenmezmiş." 

twitterda gördüm bu sözü pek sevdim pek hoşuma gitti neden mi çünkü son aylarda hayatımdaki büyük değişiklikleri ve karşılaştığım sorunları özetliyordu bu cümle..

şöyle ki üniversite hayatımı bitirip Trabzona döndüğüm ramazan ayının ilk günü başımı kapatmaya karar verdim. daha doğrusu bu düşünce aylardır aklımdaydı da okulun bitmesini beklemek istedim.

Lise zamanlarımda da okul dışında başımı kapatmıştım ama tam anlamıyla , dört dörtlük müslüman gibi herşeyime dikkat edemiyordum. üniversiteye başlayınca da dersten çıkınca kapat girince aç sistemi hiç hoşuma gitmedi ve üniversitede kapatmadım başımı.. okulum bitsin tamamen kapatırım diye de bir bahane buldum kendime diyelim ve 4 yılım böyle geçti..

4 yılda yaşadığım hayat tecrübesinin haddi hesabı yok tabi.. kendi adıma çok büyük işler başardım.. ama hayat akıp da zaman su gibi geçtikçe değmez dünya hayatı zaten bomboş gel okul bitince vicdan yaptığın bu durumdan kurtul diye diye kendimi hazırladım.. bunun yanında ailem de beni öyle görmek istiyordu tabi ama sen ne zaman istersen diyorlardı.. öyle böyle derken okul biter bitmez ben kapandım..

usuldendir hani "nasıl olmuş, yakışmış mı" diye önüme gelene soruyordum ilk başlarda :) millet de ne desin tabi çok cici olmuşsun felan diyor insanın yüzüne hiç beğenmedim denir mi benim ki de soru.. şaka bir yana kapanmak ya da kapanmamak büyük bir devrim kadın yaşantısında.. bir sürü kural , her an dikkat edilmesi gereken kurallar hem de.. eskiden tişört pantolon giyerdim kimse bakmazdı mesela şimdi azıcık kolum açılsa dikkat kesiliyor insanlar.. 

tabi önemli olan başı kapatmak değil inandığın dinin  tüm gereklerini yerine getirmek.. baş örtüsünün altına saklanıp ne fena işler yapanlar da yok değil var elbet.. yakışmış yakışmamış mı ağza alınmaması gereken bir cümle tabi ne için kapandığını bilen birisi için.. ama napalım gençlik var serde istiyoruz ki güzel olsun beğenilelim :)

hani bu süreçte herkesten destek olmasını beklemedim bana ama saçma sapan yorumlar da olmadı değil.. baş örtümü bağlama şeklimi belli bir siyasi partiye benzetmeler, neden bu şekilde bağladın da diğer türlü bağlamadınlar.. saçlarını neden tepeden topladın da deve hörgücü gibi yaptın başını demeler.. hani bunu bana diyen kişi de kapalı olup aynı bu şekilde bağlamasa başını yine sorun yok ! sinirlendim biraz doğal olarak.. üniversitede çok sevdiğim bir arkadaşımın kapanırsan seni silerim demesi.. hala silmemiş gerçi :) bakmıyorum sanmasın.. yani boş işler bunlar.. aklım fikrim kişiliğim değişmedi sonuçta saçımı kapattım.. bu kapanma işini bu kadar hızlandıran etkenlerden biri de malum sevdiceğimdir.. 4 yıl boyunca yaptığımın yanlış olduğunu söyleyip durdu ve sonunda "haklısın"  dedim ona da.. tamam Allah için kapanıyoruz ama nefse dur deyip bir yerden başlamak gerekiyordu.. sebep olanlar olmak zorunda yani..

öyle işte iki arada bi derede anlattım size de :) yorumlarınızı da merak ediyorum aman çok sert çıkmayın bazı cümlelerime :) sevgiler saygılar blog canlarım..20 yorum:

sizi sevi_yorum :)

git başımızdan hastalık..

22:32:00 Merve Sevim 14 YorumYoğunluktan buralara pek uğrayamasam da hızlı  bir özet geçeyim size blog canlar..
haftanın 6 günü işe git, yemek ye, evet gel, yemek ye ve uyu  sıralamasında geçiyor..
erken kalkmak dışında işime çok çabuk alıştım ve şimdilik herşey çok güzel gidiyor..
asıl görevim online satış ama mağazada her şeyi öğreniyoruz yavaş yavaş..
mesela bugün hayatımda ilk kez fatura kestim..
telefonlarda heyecanlı konuşuyorum sadece,hata yapıp yanlış bir şey söyleyeceğim diye korkuyorum.
ama zamanla ona da alışacağım..

daha önce bahsetmiştim size ananeme alzehimer teşhisi koyulmuştu ve 8 aydır evde hastalığına alışmaya çalışıyorduk.
bugüne kadar hastahane yüzü görmeyen ananemin bir anda çaresiz bir hastalığa yakalanması hepimizi çok çok üzmüştü..
tek tesellimiz acı çekmiyordu , evimizde yanımızda oturuyordu, ara sıra konuşup sesini bize duyuruyordu..
yani insan ister istemez şöyle bir karşılaştırma yapıyordu, Allah korusun kanser olup kemoterapiler göreceğine, kablolara  bağlı yaşayacağına ne bileyim hastahanelerde perişan olacağına böyle bir hastalık olması daha iyiydi..
tabi ki hastalığın iyisi kötüsü olmaz ama ölüm en büyük gerçek !
hastalıkta kuşkusuz ölümün bahanesi, bir nevi ben burdayım demesi gibi..
biz duruma alışmaya başlamışken , doktoru korkmayın bu hastalık öldürmez yavaş yavaş ilerler derken birden ananem fenalaştı..
eskisi gibi su içemediği için son zamanlarda kanındaki üre miktarı artmış da artmış neredeyse ölümün eşiğine gelmiş !
ölüm aklımıza bile gelmezken şimdi doktorun herşeye hazırlıklı olun demesiyle yıkıldı ailemiz ..
tamam biliyoruz hepimiz öleceğiz ama bu işin bir anda olması  çok büyük üzüntü ve şok yaşatır aileme :(
Allahım şifasını versin ananem vesilesiyle tüm hastalarımızın..
ama Allah günah yazmasın bu kadar zamansız almasın onu bizim yanımızdan !
dua ediyorum, dua ediyoruz.. :(


14 yorum:

sizi sevi_yorum :)

Happy Autumn

17:00:00 Merve Sevim 7 YorumGüz , hazan, hüzün mevsimi sonbahar..
soluk soluğa izlediğiniz filmin son sahnesi gibi..
koşuşturmayla geçen bir ömrün son demleri gibi..
annenin bebeğini dünyaya getirmek için beklediği son günleri gibi..
sınav sonrası dolmuş kafayla sokakta yürümek gibi..
bir nevi "durma" hali yani..
birini beklemek gibi, geri dönüp yaşananları hatırlamak gibi..
yazı özleyip kışa hazırlanmak gibi..
yalnız kalmak gibi..
demlenmiş bir demlik çay gibi..
tavşan kanı bir mevsim..
hoşgeldin sonbahar..
ince belli bardakta severim seni..
Görsel alıntıdır: fanpop.com

7 yorum:

sizi sevi_yorum :)

Mutlu Haftasonları :)

21:43:00 Merve Sevim 6 Yorum


ohh yandan yandan :) 
halay başı burma burma yar yar yar yar, yar yar aman ..
yaz gelince uçar kızlar leylim leylim leylim aman :)
o kadar fazla düğün oluyor ki artık, gözümü açtığım gibi halaya duruyorum şu sıralar..
nerde bir müzik duysam ahh tamam halay çekmeli diyorum :)
kuzenler, arkadaşlar, ablalar, abiler herkes evleniyor..
bize de halay çekmek düşüyor yapacak bir şey yok, bugün ben onlara yarın onlar bana :)
asıl ben başka bir şey söyleyecektim sizlere :)
ömrü hayatımın her haftasonunu tatille geçiren ben,
ilk defa bir cumartesi günü işe gidiyorum ..
bakmayın oraya mutlu haftasonları dediğime çalışmayanlara söledim ben onu :)
çalışana yok, işini yapsın akşam eğlensin o :)
sonbaharın serin havasını ensesinde hisseden Trabzondan öpücükler sevgili okurlarım :)
happy weekends :)6 yorum:

sizi sevi_yorum :)

İstanbul'dan haberler :)

16:17:00 Merve Sevim 7 Yorum

İnternet bulduğum anda bloga yazmak istiyorum hemen. Bursa'dan İstanbul'a geçtim uçağım burdan kalkacak çünkü. Öğrenciyken kaldığım evde kalıyorum bir iki gün. Bilmeyenler için tekrar hatırlatayım üniversite hayatım boyunca bir akrabamızın evinde kalmıştım. Evde düzenli kalan sadece bendim gelen giden akrabalarımız olurdu sık sık. En son bütün valizlerimi toplayıp apar topar gitmiştim burdan Ramazan gelmeden. Tekrar gelmek ne zaman kısmet olur diyordum hep oldu bile :)) Özlemişim çokça hem sakinliği hem özgürlüğü hem yanlızlığı. İstanbul ilginç bir şehir , hem kızıyorsunuz hem seviyorsunuz. İki şehir arasında bu kadar kalacağımı tahmin etmezdim. Trabzon'u da seviyorum orası benim evim yerim yurdum.. Ailem sevdiklerim orda en başta ama İstanbulda da sevdiklerim var artık hem de gelecek planı kurduğum önemli bir sevdiğim var :) oraya gitsem bu tarafı özlüyorum buraya gelsem ailemi özlüyorum. Ama önümdeki 1 yılın planını çizdim bile. Trabzon'da KPSS kursuna yazıldım biliyorsunuz işe de gidiyorum. Bu bir yıl hem iş hem kurs yoğun bir tempoda geçeceğe benziyor. Öğretmenlik hayalimin peşini öyle çabuk bırakamam çocukluk hayalimdi öğretmen olmak. Çok para değil istediğim sevdiğim mutlu olacağım işi yapmak istiyorum. Allah herkesin kalbine göre versin çok dua ediyorum bu şekilde. Sizler de dualarınızı eksik etmeyi dostlar. :)) öpüyorum hepinizi.

7 yorum:

sizi sevi_yorum :)