Ana içeriğe atla

bir kadın bir erkek çok iş!


"bekara karı boşamak kolay gelir.."
bu lafın anlamını önceden bilmezdim şimdi biraz biraz anlıyorum..
kadının iş hayatında olmasını ya da olmamasını sorguluyorum bu günlerde..
tabi ki evini ve eşini önemseyen kadınlardan bahsediyorum.
bütün çalışan kadınların ev işlerini, temizliği , yemeği önemsediğini düşünmüyorum çünkü..
benim hamurum ev hanımı olmaya çok müsaitmiş bunu anladım..
saat altıda kalkıp senden sonra işe gidecek olan eşine kahvaltı hazırlayıp, kendin yemeden çıkman, yatana kadar temizlikle ve yemekle uğraşman , hafta sonu tatilini geberene kadar temizlik yaparak geçirmen pek normal gelmiyor artık bana..
herşeyi idare etmeye çalışmak çok zor!
çalış ama evini aksatma, eşini aksatma lafını fazla üstüme alındım..
aslında bu duruma alışmaya başlamıştım ama en ufak söylenmemde "o zaman çalışma" lafını duymak da çok kırıcı..
kimse keyif için çalışmıyor..
hayat koşulları malum ve insan para kazanmak istiyor..
neden bekara karı boşamak kolay dedim biliyor musunuz..
önceden birisi bana gelip -eşim tatil gününde akşama kadar yatıyor.. hafta içi de evden işe gidip geliyor.. bense bütün tatil günümü yemek, çamaşır, bulaşık, ütü ile geçiriyorum desee...
manyak mısın yapma derdim..
eşim genel anlamda yardımcı olsa de al evi süpür diyemem sonuçta, ya da ütü yap..
bunları yapmasını da beklemiyorum zaten, sanırım bu kadar mükemmeliyetçi olmamak lazım iş konusunda..
ama bu ev hanımlığı modu insanı içine çekiyor ve herşey tıkırında gitsin istiyorsun..
böyle olunca yoruluyorsun, bazı şeyleri biriktirip sinir yapıyorsun..
hem de karadeniz siniri yapıyorsun, aniden yağmur gibi yağabiliyorsun :(

Yorumlar

 1. işte bu yüzden evlendiğim zaman ihtiyacım olmazsa çalışmak istemiyorum, herşeyi birden yapmak, herkesi memnun etmek için uğraş vermek ve sonucunda bir takdir bile görmemek, sanki senin görevinmiş ve sadece onu yerine getiriyorsun algısı inanılmaz rahatsız edici. Sözüm ona modern dünyay da herşey gibi ev işleri de paylaşılmış herkes kendine düşen görevi yapmalıymış vs hikaye. Türk erkeği için buna katılmıyorum, kadın herşey için çalışsın ve erkek rahat rahat maçını izlesin.

  YanıtlaSil
 2. Çok içten, çok samimi bir post olmuş Merve'ciğim... Senin içinde bulunduğun hal, bence birçok yeni evli bayan arkadaşın da yaşadığı türden... Rol karmaşası, sorumluluk karmaşası, görev karmaşası... Bir de fıtrata bağlı özellikler var tabii ki. Kimi insanlar mükemmelliyetçidirler, kimi insanlar kontrolcüdürler. Bu insanlar ufak prüzler çıktığında ya da işlerin raydan çıkacağı ihtimali ile karşı karşıya kaldıklarında inanılmaz gerginlik yaşarlar... Ben evli değilim, yaşadığın tecrübeyi henüz deneyimlemedim ama yine de sana tavsiyem, herşeyi biraz oluruna bırakman... İpleri ne kadar gergin tutarsan kopma ihtimali o kadar artar...

  YanıtlaSil
 3. Yolun başındaki eşi desteğini ve anlayışını arkana almak iyi olacaktır. Ve muhteşem kadın olmaya çalışırken kaybedilen zamanve enerji geri gelmiyor maalesef:(

  YanıtlaSil
 4. Dürr-i Yekta, çok güzel anlatmışsın aynen dediğin gibi canım.. belli başlı roller var kadın ve erkeğe dair.. seneler geçse de değişmeyecek roller bunlar.. ben de senin gibi düşünüyorum artık.. ihtiyaç olmazsa çalışmak istemiyorum sanırım:(


  Yeniler kendini hayat, çok teşekkürler tavsiyelerin için canım.. aynen dediklerine katılıyorum.. bu kadar kontrol kendine zarar vermekten başka işe yaramıyor.. alışma sürecindeyim sanırım zamanda daha iyileşecek herşey..


  beyza aydin baser, ahh enerji!! evet gerçekten olan bana oluyor.. eşim de rahat ol dese de herşeye yetişmeye çalışmak beni yoruyor..

  YanıtlaSil
 5. Sevgili Merve ben de geçen yıl, bir sene çalışmadım. Haklı bir sebeple işimden ayrılmıştım ama, işle ilgili bir sebep yani. Ben 3 senelik evliyim ve 7 senedir de iş hayatının içindeyim. Nacizane kendi fikrimi söylemek istiyorum, çünkü bu konu herkese, her aileye göre değişiklik gösterebilir. Size uyar uymaz bilemem..
  Ben kadının da erkeğin de evde eğer gerekli ise iş yapmasından yanayım. Yani mesela neredeyse aynı saatlerde evden çıkıp aynı saatlerde eve geliyoruz eşlerimizle. Gün içinde de aynı işleri yapıyoruz. Haa mesela sen masa başı işte çalışıyorsundur, eşin dağ bayır koşturarak çalışıyordur o zaman sen toleranslı olabilirsin. Veya tam tersi de olabilir. O ev ikinizin ise sorumluluğu da ikinizin. Kendini geri plana atman haksızlık değil mi? Sen ütü yapıyorsan eşin süpürge yapabilir. O yemek yapıyorsa sen bulaşıkları yıkayabilirsin. Erkekler genelde evlerinde annelerinin rahatına alışıp aynı şeyi eşlerinden de bekliyorlar. Veya "ben ne anlarım süpürgeden" diyor mesela. Böyle durumlarda çok kızıyorum. Çünkü kimse annesinin karnında öğrenmiyor işleri. Çok da zor birşey değil zaten. Sen ben yapabiliyorsak emin ol eşlerimiz de yapabilir canım :) ev işlerini bir kenara koy, eğer hiç ev işi yapmak zorunda olmasaydın yine de bu işinde çalışır mıydın onu sor kendine. Gününü güzel geçiriyor musun? İş hayatının sana kattığı bişeyler olduğunu düşünüyor musun? Yanıtların evet ise o zaman sadece evin düzenli olsun diye işten ayrılmayı düşünme derim. Sonra bunun emekliliği var, sosyal hakları var, ileride çoluk çocuk masrafı var... Bunlara katkın olsun istemez misin? Tüm bunları eşine anlatırsan zaten o da seni anlar ve yardımcı olur diye düşünüyorum. Kesinlikle olmaz yapmam diyorsa da bir yardımcı tutsun o zaman sana. Çünkü ev sorumluluğu tek kişiye yüklenebilecek kadar hafif bir sorumluluk değil :)
  Çok uzun yazdım biliyorum ama bir de bu açıdan bakmanı istedim :) umarım senin için en doğru kararı verir, mutlu olursun.
  Sevgiler
  Seda

  YanıtlaSil
 6. Craft and Decorate, :) öncelikle teşekkür ediyorum , bu açıklayıcı ve samimi yorumun için :) ben herşeyin ilkini yaşıyorum ve yeni yeni öğreniyorum herşeyi.. okul bitti iş bulduk,evlendik derken çok farklı bir hayatın içinde buluverdim kendimi.. aslında herşey çok güzel ama işle evliliği yürütmek biraz yorucu.. ya ben ev işlerini boşlayacağım ya da eşime bir süpürge vereceğim :) bu arada benim hayalim öğretmen olmak, her ne kadar çalışmamak daha iyi desem de mesleğimi elime alana kadar kpss çalışacağım ;)
  tekrar teşekkürler yorum için, sana da sevgiler ^^

  YanıtlaSil
 7. benden sana abla tavsiyesi bu dediklerini 10 yıldır yaşıyorum ama bir gün dahi işimden ayrılmayı düşünmedim 50-60yaşına geldiğinde sana verdiği harçlığın hesabını soran bir erkek inan çekilir dert değil ev hanımlığının emeklisi yok.Benim bir de çocuğum oldu o ev işleri 2ye katlandı sakın işini bırakma salıver az dağınık kalsın.Git ev hanımlarına bir sor hallerinden memnunlar mı hiç sanmam.Bir sistem kur kendince olur gider sonrası

  YanıtlaSil
 8. ters pabuçlar, sanırım daha çok yeniyim ve alışamadım :) herkes seninle aynı şeyleri söylüyor.. ne olursa olsun çalış, evde durmak sanıldığı gibi rahat değil.. hak veriyorum hepsine, ben de zaten öğretmen olmak için her yıl gireceğim bu kpss sınavına.. ev hanımlığı yapmayı düşünmüyorum bir ömür ama her iki tarafı idare etmenin bu kadar yorucu olduğunu hiç düşünmemiştim..

  YanıtlaSil
 9. Bence sen şu an deneme-alışma dönemindesin. İşe başlamanın üzerinden şöyle bi' 4-5 ay geçsin, o zaman dengeyi kuracaksın eminim ben. Bu sıkıntın geçici bir sürelik. Çok yakında hem iş hem ev sorununu hiç kırılmadan yıpranmadan çözeceksin :)

  YanıtlaSil
 10. Zeynep, öyle mi diyorsunn :)) ben de farkettim daha çok yeniyim zamanla oturacak herşey inş canım :)

  YanıtlaSil
 11. Yaşadıklarınız çoğu kadının yaşadıklarıyla benzer..Bu bir teselli olabilir mi ,hayır elbette. Biz eşimle aynı işyerinde ortağız. Ama evdeki yük de bendedir. Çalışmamayı hiç düşünmedim,çünkü çok yakından çalışmayan kadınların ileriki yaşlarda başlarına neler geldiğini yakından gözlemledim. O evde otur hayatım , ben sana bakarım diyen adamların birer şeytana döndüklerini ve içtiğiniz kahveyi bile başınıza kaktıklarınızı izledim. Sistem madem değişti, o zaman sisteme uymalıyız. Yani biz dışarda çalışıyor ve para kazanıyorsak , o ortak parayla ev işlerini görecek bir yardımcı bulmalıyız. Kafaları her şeye çalışan ama bir çamaşır makinasının düğmesine bir türlü çalışmayan eşlerimizi işin içine çekmeliyiz,ve en önemlisi azcık geniiiişşş olmayı öğrenmeliyiz sanırım. Bende sonuncusu yok:-) Kolaylıklar dilerim.

  YanıtlaSil
 12. Aylin, şimdilik yardımcı tutacak kadar fazla işim olmuyor ama eşimin biraz daha becerikli olmasını isterdim :) yani herşeyi mükemmel yapıp bi düğmeye basamamaları tamamen üşengeçlikten geliyor bana :) teşekkür ederim güzel tavsiyelerin için.. ilerleyen zamanlarda değişen bi durum olursa yazıcam mutlaka, herkesin ortak yarasıymış bu anladım.

  YanıtlaSil
 13. Merve, ben bekarım ve öğretmenim ve evde vakit geçirmeyi çok sevdiğimden ötürü okul programının elverdiği her dönemde 3 gün derse giriyorum. Dolayısıyla ev işlerine ayıracak bolca vaktim oluyor. Yani benim tuzum kuru da, kafamı kurcalayan ufak bir detay var. Bütün arkadaşlarımın benim gibi çok tatili yok. Bankacı olan var, maliyeci olan, hemşire olan.. Çalışan bekar arkadaşlarım da benim gibi tek başlarına yaşıyorlar ve bir gün olsun yardımcı aldıklarını görmedim. Ev işlerini de bir şekilde kotarıyorlar. Benim anlamadığım, aynı arkadaşların evlendiği günün ertesinde ev işleriyle dışarıdaki işi aynı anda yürütmekte ne kadar zorlandıklarından bahsediyor olmaları. Bütün evli arkadaşlarımdan benzer şikayetleri duyuyorum. Çok tuhafıma gidiyor. Yani bekarken evi komşu gelip temizlemiyordu, bulaşık makinesi çoğunun yoktu, elde yıkanıyordu. Çalıştıkları için ütülü kıyafete ihtiyaçları vardı, ütü yapıyorlardı. Ve evli kadınların uğraşmak zorunda kalmadığı ayak işlerine de kendileri koşturuyorlardı. Evlenince ne oluyor da kadınlar işleri yetiştirememekten şikayet ediyorlar?

  YanıtlaSil
 14. Teyzelerin neden öğretmen gelin aradığını artık daha iyi anlıyorum. Oğulları işten gelince evin hizmetçisi tüm işleri bitirmiş, yemeğin yanına pilavı salatayı da yapmış olsun ve çok boş vakti olduğundan kocasının ayaklarına da masaj yapmaya enerjisi kalmış olsun diye. Bir kez daha soğudum evlenmekten. Hizmetçisiz olmaz :)

  YanıtlaSil
 15. pabucumn leydisi, aslında mantıkla düşününce evet bunları daha önce de yapıyorduk ve bu kadar batmıyordu bize.. ama evlenince bambaşka bir pencereden bakıyorsun olaya.. eğer hayatımızı birleştirdiysek, ortak yaşam alanı içinde iş bölümü olsun istiyorsun.. tabiki ev işlerine benim kadar hakim olsun istemiyorum ama yardım için çaba göstersin istiyorum.. ikimiz de sabah çıkıp akşam geliyorsak, o televizyonun karşısında keyif yaparsa sen çamaşır bulaşığa koşarsan sinirin bozulur.. ama yavaş yavaş orta yolu bulmaya başladım ben.. kendimi çok yormuyorum artık, zaman varsa yapıyorum yorgunsam yatıyorum ve hazır yiyoruz ;)

  bu arada evlilik bunların dışında çok güzel, önyargılı olmanı da istemem .. zamanı geldiğinde sevdiğin insanla evlen yani :)) bekarlıkta bir yere kadar..

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Günah var mı karıncayı kırınca?

İstanbul'da güneşli bir günün sabahında Topkapı Sarayı'nın avlusunda bulunan Has Oda'nın kapısı açıldı. Uzun boylu genç bir adam arka bahçeye doğru ilerliyordu. Bu kişi, Avrupa'yı titreten, koca Akdeniz'i hâkimiyet altına alan Osmanlı Devleti'nin kudretli hükümdarı Kanunî Sultan Süleyman'dan başkası değildi.
Devlet işlerinden vakit buldukça soluklanmak için arka bahçeye çıkar, ağaçları, kuşları, denizi seyrederdi. O gün deniz, ağaçlar bir başka güzeldi, yalnız ağaçlardan birkaç tanesinin yapraklarının buruştuğunu fark etti. Hemen yanlarına yaklaştı ve eliyle tutup incelemeye başladı. Biraz sonra ağaçların neden buruştuklarını anlamıştı. Karıncalar sarmıştı o güzelim dallarını.
Aklına bir çözüm yolu geldi. Ağaçları ilaçlatacaktı. Böylece ağaçlar karıncalardan kurtulacak ve rahat bir nefes alacaklardı. Fakat birkaç dakika daha düşününce bu fikrin o kadar da iyi olmadığını anladı. Karıncalar da can taşıyordu, ağaçları ilaçlatırsa onlar ölebilirdi. İşin içind…

Aşka Yükseliş ve Seni İstiyorum

AŞKA YÜKSELİŞ 

Ben izlediğim filmin yorumunu hemen bloga ekleyemezsem bir daha kafamdakileri toparlayıp yazamıyorum buraya sevgili okuyucularım.. o yüzdendir ki bu iki filmi hemen sizlerle paylaşmak istedim.. birbirinin peşi sıra çekilmiş iki film bunlar.. ilkinden başlıyorum önce "Aşka Yükseliş" filminden yani.. ünlü Melisa P. filminin oyuncusu Maria Valverde ile yakışıklı bir uşak başrolde.. zengin kız Babi ile sorunlu, agrasif , motorcu genç Hugo'nun aşkını konu alıyor tamamen.. yani tahmin ediyorum hangi kız izlese erir biter Hugo'nun yaptığı romantiklikler karşısında.. tamam sorunlu olabilir ama aşkın hakkını da çok iyi vermiş.. yani severek izlediğim filmin sonuna ne kadar üzüldüm anlatamam ! güzel işlenmiş bir konu ama sonu saçma bitmişti.. mutlu sonla bitmeyen filmleri sevmiyorum ben.. neyse film hakkında birşeyler araştırırken bir de ne göreyim, filmin devamı çekilmiş meğersem..

SENİ İSTİYORUM

İşte filmin devamı seni istiyorumu da aradım buldum hemen izlemeye…

Trabzon adı nerden gelmektedir ?

Evliya Çelebi Trabzon için şöyle demiş:
- Bu şehre küçük İstanbul denilse yeridir. İrem bağları gibi süslü bir şehirdir burası. Hamsi balığı pek meşhurdur. Onun için şu beyitleri söylerler:

Trabzondur yerümüz ,
Ahça tutmaz elümüz ,
Hamsi paluk olmasa ,
Nic'olurdu halumuz.

***

Bir zamanlar Trabzon'un bulunduğu yerde küçük, şirin bir kasaba varmış. Bir gün, kasabaya, tozu dumana katarak dört nala, bir atlı girmiş. Doğruca nalbant dükkanına giderek haykırmış:
- Atım terini soğutmadan tiz nallayın! Yoksa hepinizi kılıçtan geçirim.
Herkes, süvarinin heybetinden titremeye başlamış. Nalbant hemen dört nal hazırlayıp süvariye uzatmış:
- Yiğidim, gör nalları! Beğenirsen çivileyelim, demiş.
Süvari nalları şöyle bir yoklamış, avucunda sıkarak iki büklüm edivermiş:
- Ben teneke değil, nal isterim! diye gürlemiş.
Nalbant bu defa, halis çelikten dört nal hazırlamış, atını nallamış. Atlı yabancı memnun. Cebinden bir altın çıkararak nalbanta uzatmış. Nalbant, altını parmakları arasında şöyle…