Ana içeriğe atla

yeni nesil çocuk isimleri

lavander

- Su nine, Berke dedem beni parka götüreceğini söylemişti ama hala PES oynuyor!
- Berke, hadi bırak şu konsolu da torununla ilgilen biraz.

- Ahh bizim zamanımızda internet paralıydı, komşunun şifresini kırardık nete girmek için.
- Hadi ordan Tunç Berk dede, amma sallıyorsun..

- Beril Su nine, arkadaşlarım senin annenin adının "Lütfiye" olduğunu söyleyip benimle dalga geçiyorlar :( doğru değil dimi?


***
Yeni nesil çocuk isimleri ve ilerde karşılaşacağımız bazı diyaloglardan örnekler verdim size :)
çocuk küçükken yakışıyor, sevimli piti piti isimler takıyoruz da ilerde bu isimlerin anane, dede olduğu zamanları hiç düşünmüyoruz dimi :)
kız kardeşimin kızı olacak ve biz de harıl harıl isim arıyoruz..
modern olsun, yok eski anlamlı bir isim olsun, duyulmamış olsun, okunan bir isim olsun,
bir şey buluyorsun, yok o isimde bir arkadaşım vardı hiç sevmezdim o kızı diye diye her gün isim değiştiriyoruz..
en son çocuğuna Aruk ismini takan birini gördüm ve böyle bir yazı yazmaya karar verdim :)
farklı olucam diye çocuğa kimsenin bunu yapmaya hakkı yok yahu :)
bakalım bizim isim maceramız nasıl sonlanacak ;)


*foto by Photo Glow


Yorumlar

 1. Su 'da güzel isim ama :)))
  Kızım olsaydı ismini Su koyacaktım mesela. Ama şimdi Su nine pek tuhaf geldi kulağıma :))

  YanıtlaSil
 2. Çok haklısınız birde Kuran -ı Kerim de geçtiğini idda ederek anlamsız isimler koyuyorlar, mesela ceylin buğlem belinay gibi isimlerin arapça da anlamları yoktur mesela sorun ecrin için Allahın hediyesi derler oysa ecrin arapça da ücret anlamına gelir. Ve Kurân da geçen her söyleyişi güzel kelimenin cennet bahçesi Cennette su damlası cennet meleği anlamına geldiğini zannedenler var. Oysa ismin Kurân da olup olmaması değil güzel bir anlamı olması önemlidir.

  YanıtlaSil
 3. Bazen bu tür diyaloglar benimde aklıma geliyor ya ortaya çok değişik isimler çıktı. İlerde neler çıkcak ortaya bilmiyorum. :D

  YanıtlaSil
 4. Oytunla Hayat, bu yazı tam senlik olmuş desene :) inşallah bir gün kızın olur istediğin ismi verirsin ;)

  Hayatın tadına bakanlar, evet sen de haklısın, önemli olan anlamının güzel olması.. bunun için çift isim takanlar var, hem okunan hem okunmayan :)

  Gizem Gider, gariptir her dönemin isimleri kendine has oluyor, 90larda merve patlaması yaşanmıştı mesela :) ilerde ne olacak ben de merak ediyorum.

  YanıtlaSil
 5. benim abimin ismi türkiyede tek. ve isminden nefret eder. nefret
  :)
  farklı isim koyacam diye komik olmasin anneler babalar. zaten bir farkı kalmayacak demet akalının kızı Hira mesela, büyüyünce -ki Allah şifa versin - bir sürü adaşı olacak hira da ayşa gibi bir isim olacak.
  bu ara ben olsam ayşe koyardım.
  akıllı insanlarsınız farklı değil güzel isim bulun ^^

  YanıtlaSil
 6. Senle aynı kafadanız sanırım Mervecim, ben de hiç hazetmem son moda isimlerden :) Benim için en güzel isimler zeynep, elif, yusuf ve ömer'dir. Yanına Hanım, Bey geldiği zaman bir asaleti olmalı :)

  YanıtlaSil
 7. Seyhan Abla :) ben de üç gün boyunca bebişi ayşe diye sevdim :D sonunda adı ayşe olarak bile kalabilir. bu arada çok merak ettim abinin adını ?


  Yeniler Kendini Hayat, aynen canım katılıyorum sana, gittikçe eskilere dönüş olacak bu gidişle :)

  YanıtlaSil
 8. Ya yapmasınlar şunu, garip isimler takmasınlar valla yazıktır o insana, ismini değiştiren çok insan var sırf utancından.

  YanıtlaSil
 9. Ben artık bu duruma takılmıyorum çünkü tamamen algı ile ilgili. Ayşe Fatma Zeliha gibi isimlerin normal olduğuna nasıl alıştık? Çok sık kullanıldıkları ve babaannemizde vs duyduğumuz için.
  Bu durumda adı Berkecan olan biri 50 yaşına geldiğinde çevresinde aynı isimden bir sürü insan olur dolayısıyla ne ona ne de çoluğuna çocuğuna böyle isimler garip gelmez merak etmeyin :)

  YanıtlaSil
 10. Hamiyet Akan, önceden soyismini değiştirirdi insanlar şimdi isimlere başladılar :) bakalım daha neler göreceğiz.

  Nesrin, galiba alıştığımız için bize tuhaf geliyor, seninki de farklı bakış açısı tabi :)

  YanıtlaSil
 11. Benim bebeğimin henüz cinsiyeti belli değil ama isim konusu çok karışık.. Şimdiden kız ve erkek olursa ne isim koyacağımızı düşünüyoruz. Akraba kalabalık olunca düşündüğümüz her isim bir yakınımızda var bu defa aynı ismin vereceği bir karışıklık olacak falan derken umarım bir gün doğru ve güzel bir isim bulabiliriz.
  Bu arada girişteki diyaloglar çok hoş olmuş. Üniversitede bilgisayar mühendisliği okuyorken, arkadaşlarımızla nine olacağımız zamanları düşünmüştük. Mühendis bir anane ve babanne kulağımıza çok tuhaf gelmişti. İlerde sıradan olacak belki ama şu an için çok ilginç bir düşünce. Diyalogları okuyunca aklıma ilk bunlar geldi ;)

  YanıtlaSil
 12. Saadeti müstesna, biz kızımıza ipek ismini bulduk, umarım siz de içinize sinen bir isim bulursunuz :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Günah var mı karıncayı kırınca?

İstanbul'da güneşli bir günün sabahında Topkapı Sarayı'nın avlusunda bulunan Has Oda'nın kapısı açıldı. Uzun boylu genç bir adam arka bahçeye doğru ilerliyordu. Bu kişi, Avrupa'yı titreten, koca Akdeniz'i hâkimiyet altına alan Osmanlı Devleti'nin kudretli hükümdarı Kanunî Sultan Süleyman'dan başkası değildi.
Devlet işlerinden vakit buldukça soluklanmak için arka bahçeye çıkar, ağaçları, kuşları, denizi seyrederdi. O gün deniz, ağaçlar bir başka güzeldi, yalnız ağaçlardan birkaç tanesinin yapraklarının buruştuğunu fark etti. Hemen yanlarına yaklaştı ve eliyle tutup incelemeye başladı. Biraz sonra ağaçların neden buruştuklarını anlamıştı. Karıncalar sarmıştı o güzelim dallarını.
Aklına bir çözüm yolu geldi. Ağaçları ilaçlatacaktı. Böylece ağaçlar karıncalardan kurtulacak ve rahat bir nefes alacaklardı. Fakat birkaç dakika daha düşününce bu fikrin o kadar da iyi olmadığını anladı. Karıncalar da can taşıyordu, ağaçları ilaçlatırsa onlar ölebilirdi. İşin içind…

Aşka Yükseliş ve Seni İstiyorum

AŞKA YÜKSELİŞ 

Ben izlediğim filmin yorumunu hemen bloga ekleyemezsem bir daha kafamdakileri toparlayıp yazamıyorum buraya sevgili okuyucularım.. o yüzdendir ki bu iki filmi hemen sizlerle paylaşmak istedim.. birbirinin peşi sıra çekilmiş iki film bunlar.. ilkinden başlıyorum önce "Aşka Yükseliş" filminden yani.. ünlü Melisa P. filminin oyuncusu Maria Valverde ile yakışıklı bir uşak başrolde.. zengin kız Babi ile sorunlu, agrasif , motorcu genç Hugo'nun aşkını konu alıyor tamamen.. yani tahmin ediyorum hangi kız izlese erir biter Hugo'nun yaptığı romantiklikler karşısında.. tamam sorunlu olabilir ama aşkın hakkını da çok iyi vermiş.. yani severek izlediğim filmin sonuna ne kadar üzüldüm anlatamam ! güzel işlenmiş bir konu ama sonu saçma bitmişti.. mutlu sonla bitmeyen filmleri sevmiyorum ben.. neyse film hakkında birşeyler araştırırken bir de ne göreyim, filmin devamı çekilmiş meğersem..

SENİ İSTİYORUM

İşte filmin devamı seni istiyorumu da aradım buldum hemen izlemeye…

Trabzon adı nerden gelmektedir ?

Evliya Çelebi Trabzon için şöyle demiş:
- Bu şehre küçük İstanbul denilse yeridir. İrem bağları gibi süslü bir şehirdir burası. Hamsi balığı pek meşhurdur. Onun için şu beyitleri söylerler:

Trabzondur yerümüz ,
Ahça tutmaz elümüz ,
Hamsi paluk olmasa ,
Nic'olurdu halumuz.

***

Bir zamanlar Trabzon'un bulunduğu yerde küçük, şirin bir kasaba varmış. Bir gün, kasabaya, tozu dumana katarak dört nala, bir atlı girmiş. Doğruca nalbant dükkanına giderek haykırmış:
- Atım terini soğutmadan tiz nallayın! Yoksa hepinizi kılıçtan geçirim.
Herkes, süvarinin heybetinden titremeye başlamış. Nalbant hemen dört nal hazırlayıp süvariye uzatmış:
- Yiğidim, gör nalları! Beğenirsen çivileyelim, demiş.
Süvari nalları şöyle bir yoklamış, avucunda sıkarak iki büklüm edivermiş:
- Ben teneke değil, nal isterim! diye gürlemiş.
Nalbant bu defa, halis çelikten dört nal hazırlamış, atını nallamış. Atlı yabancı memnun. Cebinden bir altın çıkararak nalbanta uzatmış. Nalbant, altını parmakları arasında şöyle…