Ana içeriğe atla

pasta süsleme fikirleri
bir önceki paylaştığım yazımda tiramisu'nun üzerindeki şekli nasıl yaptın diye sorular gelmişti..
hem onu söylemek hem de bir kaç fikir vermek istedim..
Tiramisu tarzında üzerinde kakao veya pudra şekeri serpebileceğiniz pastalar olduğunda pastanın üzerine serpme işleminden önce bir dantel parçası veya şekilli kağıtlar koyabilirsiniz.. 


bir çay süzgeci yardımıyla serpme işlemini yapıp kağıdı kaldırdığınızda kağıdın deseninin pastaya geçtiğini göreceksiniz.. 
bu resimde gördüğünüz dantel servis kağıtları genelde tabakların altına masayı süslemek için koyuluyor ama siz pastayı süslerken de kullanabilirsiniz.  marketlerin çoğunda satılıyor bu kağıtlardan..


bir de migrosta gördüğüm bu pasta süsleme şablonları var.. sadece böyle şekilli değil, bazı şablonlarda iyi ki doğdun yazısı vardı.. fiyatı da 4 buçuk lira civarındaydı..bu şablonu internetten buldum, kahve süslemek için ama illaki bunlardan almaya gerek yok bir tane a4 kağıdına çiçek, kalp çizerek kesebiliriz ve kahvemizi istediğimiz gibi süsleyebiliriz.. 

Yorumlar

 1. Aynı şekilde kahve süsleme aparatlarıda var biara deli gibi araştırıyordum. Gereksiz gibi görünsede aslında işlevseller ya :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bence de hiç gereksiz değil böyle şeyler, sunum güzel olunca havalı oluyor :)

   Sil
 2. Annem o danteli hayatta vermez bir pasta için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Naz ben de yaptıktan sonra biraz pişman oldum :D kakao yıka yıka çıkmadı leke, makineye attım , ama pudra şekeri serpmek için kullanabilirsin şeker hemen çıkar :)

   Sil
 3. Pata süslemeleri çok güzel oluyor. Çeşit çeşit şekiller var ve o açıdan çok zengin. Özellikle kakaolu süslemelere bayılıyorum. Teşekkürler! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. katılıyorum sana :) görsel sunum güzel olunca iştahla yiyor insan :)

   Sil
 4. Dantel kağıtlar ile süsleme yapmak güzel fikirmiş :) teşekkürler <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne demek canım, inş işe yaramıştır post :)

   Sil
 5. Merhaba;
  Gerçekten de paket halinde satılıyor ve oldukça uygun fiyatları ....
  Sunum önemli her daim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet, biliyorlar dantel sevdamızı heryerde kullanıyorlar :)

   Sil
 6. Blogları geziyordum, bir uğrayayım dedim. Geçen yaptığım tavuk göğsü için tarçınla süslemeye dantel aradım evde. Beyaz iş sevmiyor olmanın sonucu, elimle serpip servis ettim. Şu bardak altı kağıtlar süper fikir! İlk gördüğüm yerde alacağım inşallah. Ben de bloguma beklerim canım ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne mutlu bana, ben de gelirim hoşgeldin Emine :)

   Sil
 7. Pasta üzeirne fiyonk fikri harika, 3 boyutlu bir görüntü kazanmış, teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet kesinlikle, ilk gördüğümde ben de böyle düşündüm :)

   Sil
 8. kahve süslemek fikri çok hoş. süsleme fikirleri gayet pratikmiş teşekkürler mervecim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Deryacım :) faydalı olmasına sevindim..

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Günah var mı karıncayı kırınca?

İstanbul'da güneşli bir günün sabahında Topkapı Sarayı'nın avlusunda bulunan Has Oda'nın kapısı açıldı. Uzun boylu genç bir adam arka bahçeye doğru ilerliyordu. Bu kişi, Avrupa'yı titreten, koca Akdeniz'i hâkimiyet altına alan Osmanlı Devleti'nin kudretli hükümdarı Kanunî Sultan Süleyman'dan başkası değildi.
Devlet işlerinden vakit buldukça soluklanmak için arka bahçeye çıkar, ağaçları, kuşları, denizi seyrederdi. O gün deniz, ağaçlar bir başka güzeldi, yalnız ağaçlardan birkaç tanesinin yapraklarının buruştuğunu fark etti. Hemen yanlarına yaklaştı ve eliyle tutup incelemeye başladı. Biraz sonra ağaçların neden buruştuklarını anlamıştı. Karıncalar sarmıştı o güzelim dallarını.
Aklına bir çözüm yolu geldi. Ağaçları ilaçlatacaktı. Böylece ağaçlar karıncalardan kurtulacak ve rahat bir nefes alacaklardı. Fakat birkaç dakika daha düşününce bu fikrin o kadar da iyi olmadığını anladı. Karıncalar da can taşıyordu, ağaçları ilaçlatırsa onlar ölebilirdi. İşin içind…

Aşka Yükseliş ve Seni İstiyorum

AŞKA YÜKSELİŞ 

Ben izlediğim filmin yorumunu hemen bloga ekleyemezsem bir daha kafamdakileri toparlayıp yazamıyorum buraya sevgili okuyucularım.. o yüzdendir ki bu iki filmi hemen sizlerle paylaşmak istedim.. birbirinin peşi sıra çekilmiş iki film bunlar.. ilkinden başlıyorum önce "Aşka Yükseliş" filminden yani.. ünlü Melisa P. filminin oyuncusu Maria Valverde ile yakışıklı bir uşak başrolde.. zengin kız Babi ile sorunlu, agrasif , motorcu genç Hugo'nun aşkını konu alıyor tamamen.. yani tahmin ediyorum hangi kız izlese erir biter Hugo'nun yaptığı romantiklikler karşısında.. tamam sorunlu olabilir ama aşkın hakkını da çok iyi vermiş.. yani severek izlediğim filmin sonuna ne kadar üzüldüm anlatamam ! güzel işlenmiş bir konu ama sonu saçma bitmişti.. mutlu sonla bitmeyen filmleri sevmiyorum ben.. neyse film hakkında birşeyler araştırırken bir de ne göreyim, filmin devamı çekilmiş meğersem..

SENİ İSTİYORUM

İşte filmin devamı seni istiyorumu da aradım buldum hemen izlemeye…

Trabzon adı nerden gelmektedir ?

Evliya Çelebi Trabzon için şöyle demiş:
- Bu şehre küçük İstanbul denilse yeridir. İrem bağları gibi süslü bir şehirdir burası. Hamsi balığı pek meşhurdur. Onun için şu beyitleri söylerler:

Trabzondur yerümüz ,
Ahça tutmaz elümüz ,
Hamsi paluk olmasa ,
Nic'olurdu halumuz.

***

Bir zamanlar Trabzon'un bulunduğu yerde küçük, şirin bir kasaba varmış. Bir gün, kasabaya, tozu dumana katarak dört nala, bir atlı girmiş. Doğruca nalbant dükkanına giderek haykırmış:
- Atım terini soğutmadan tiz nallayın! Yoksa hepinizi kılıçtan geçirim.
Herkes, süvarinin heybetinden titremeye başlamış. Nalbant hemen dört nal hazırlayıp süvariye uzatmış:
- Yiğidim, gör nalları! Beğenirsen çivileyelim, demiş.
Süvari nalları şöyle bir yoklamış, avucunda sıkarak iki büklüm edivermiş:
- Ben teneke değil, nal isterim! diye gürlemiş.
Nalbant bu defa, halis çelikten dört nal hazırlamış, atını nallamış. Atlı yabancı memnun. Cebinden bir altın çıkararak nalbanta uzatmış. Nalbant, altını parmakları arasında şöyle…